Русия обяви, че не може да приеме предложенията на Тръмп за примирие

Това заяви заместник-министърът на външните работи Сергей Рябков в интервю за руското списание International Affairs Journal

Сергей Рябков
Сергей Рябков Източник: РИА Новости

Интервюто на Рябков
Русия гледала "сериозно" предложенията на САЩ за прекратяване на огъня в Украйна, но не можела да ги приеме "в сегашния им вид". Това заяви заместник-министърът на външните работи Сергей Рябков в интервю за руското списание International Affairs Journal, публикувано на 1 април. "Не сме чули сигнал от Тръмп към Киев за прекратяване на войната", казва Рябков в откъс от интервюто, сякаш украинската армия нахлу в Руската федерация през февруари 2022 г., а осем години по-рано анексира руски полуостров.

 

"Всичко, което съществува днес, е опит за намиране на някаква схема, която първо да ни позволи да постигнем прекратяване на огъня, както го мислят американците", тълкува случващото се заместникът на Сергей Лавров.

 

Преговорите за примирие и кой чии ръце извива
Администрацията на Тръмп се опитва да посредничи за прекратяване на огъня в Украйна като първа стъпка към по-широкообхватно мирно споразумение. Киев се съгласи на пълно 30-дневно примирие по време на разговорите със САЩ на 11 март, но Москва заяви, че отхвърля това предложение, освен ако то не включва условия, подкопаващи способността на Украйна да се защитава. В това число влиза пълно спиране на чуждестранната военна помощ и разузнавателните данни.

 

Впоследствие САЩ проведоха технически разговори с Украйна и Русия в Саудитска Арабия, след което трите страни се споразумяха за частично прекратяване на огъня по отношение на ударите срещу енергийни съоръжения и в Черно море. Киев вече обвини Русия в нарушаване на прекратяването на огъня в областта на енергетиката, а Москва отправи подобни обвинения. Факт е, че диктаторът Владимир Путин продължава да убива и ранява украински цивилни.

 

Бъдещето на примирието в Черно море също е под въпрос, тъй като Москва го обвърза с отмяната на западните санкции срещу производителите на храни и някои финансови институции.

 

Русия не вижда САЩ да адресират "първопричините" за войната: какво означава това?
Според Рябков предложенията на Вашингтон не са успели да се справят с това, което той нарича "основните причини за този конфликт", или "първопричините" за войната, цитира думите му Kyiv Independent. С тази фраза режимът на Путин демонстрира редовно, че не отстъпва от исканията си за забрана за присъединяване на Украйна към НАТО и изтегляне на украинците от четирите частично окупирани украински области - Донецка, Луганска, Херсонска и Запорожка област.

 

С думата "първопричини" Кремъл описва "заплахи за сигурността на Русия от украинска и изобщо от западна посока", които се дължат на разширяването на НАТО на изток и предполагаемото "изтребване" от украинското правителство на всичко, което е "свързано с Русия и руския свят (русский мир)", включително руския език, култура, православие и медии.

 

Киев не признава окупираните територии за руски

На свой ред, Киев отхвърли признаването на окупираните територии за руски и всякакви ограничения за присъединяване към чуждестранни съюзи като НАТО или ЕС. Въпреки че президентът на САЩ Доналд Тръмп вече изключи членството на Украйна в НАТО и даде да се разбере, че очаква Киев да направи териториални отстъпки, Белият дом е все по-разочарован от руското забавяне на споразумението за прекратяване на огъня.

 

На 25 март Тръмп призна, че Русия може би "протака" мирните преговори, докато Украйна и други наблюдатели предупреждават, че Москва умишлено удължава процеса, за да позволи на руските сили да завземат повече територии.

Още от "Светът"

Дания ще купи от Франция няколкостотин ракети "Мистрал 3", съобщи Елисейският дворец

Дания, която неотдавна отпусна допълнителен бюджет от почти 7 млрд. евро за своята отбрана, обяви също така закупуването на 130 финландски бронетранспортьора "Патрия" за 1,9 млрд. крони (254 млн. евро)

Прочетете повече прочетете повече

Тръмп сравни присъдата на Льо Пен със собствените си съдебни дела и изрази надежда, че Путин ще изпълни своята част от с

Вчера американският президент изрази разочарованието си от спънките, които пречат на споразумението за прекратяване на огъня между Русия и Украйна

Прочетете повече прочетете повече

Правителството на Тръмп планира да лиши Харвард от 9 милиарда долара федерални субсидии заради обвинения в антисемитизъм

Американските власти заявяват, че ще извършат "цялостен преглед" на договори на стойност 255,6 млн. долара между Харвард и федералното правителство, както и на над 8,7 млрд. долара многогодишни грантове

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени