Русия се сблъсква с много проблеми с иранските дронове

Това твърди високопоставен служител от администрацията на американския президент Джо Байдън

Ирански дрон "Мохаджер-6"
Ирански дрон "Мохаджер-6" Източник: РИА Новости

Русия се e сблъскала с "многобройни провали" с иранските дронове, които тя закупи от Техеран по-рано този месец, за да ги използва във войната с Украйна. Това твърди високопоставен служител от администрацията на американския президент Джо Байдън, цитиран от Ройтерс.

 

Служителят, пожелал анонимност, посочва, че според Съединените щати Русия е получила дронове от серия "Мохаджер-6" и "Сахед" този месец, като доставката вероятно е част от руски план за придобиване на стотици такива безпилотни апарати.

 

Според Вашингтон Русия възнамерява да използва тези ирански безпилотни летателни апарати, които могат да извършват атаки въздух-земя. През юли съветникът по националната сигурност на САЩ Джейк Съливан заяви, че Съединените щати разполагат с информация, че Иран се готви да предостави на Русия до няколкостотин дрона.

 

Миналия месец Белият дом за първи път публично предупреди, че Иран планира да достави на Москва "стотици" въоръжени безпилотни самолети. Няколко дни по-късно Вашингтон съобщи, че руски официални лица са посетили Иран на два пъти, за да договорят доставката.

 

Вашингтон публикува и сателитни изображения на дронове "Сахед-191" и "Сахед-129", които са в полет, докато транспортен самолет на руската делегация е на земята.

 

От своя страна иранският външен министър Хосейн Амир Абдолахиан заяви, че Техеран поддържа "различни видове сътрудничество с Русия, включително в сектора на отбраната".

Още от "Светът"

Най-малко 27 палестинци загинаха при израелски нападения в ивицата Газа тази сутрин, съобщи гражданската защита на анкла

Говорител на службата заяви, че ударите са били нанесени в ранните часове на днешния ден и са поразили предимно домове и бежански лагери.

Прочетете повече прочетете повече

Макрон: ЕС трябва да се подготви за ответни мерки срещу митата на Тръмп

Инструментът на ЕС срещу принудата (ACI) позволява на блока да отвърне на трети страни, които оказват икономически натиск върху страните членки на ЕС да променят политиките си и предлага широк обхват от мерки

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени