Русия ще изгуби достъпа си до финансовите пазари и до технологични стоки, ако нападне Украйна, каза Урсула фон дер Лайен

Тя коментира, че зависимостта на Русия от износа на фосилни горива е нейната слабост

Урсула фон дер Лайен
Урсула фон дер Лайен Източник: DPA

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен разкри някои подробности от санкциите, пред които ще бъде изправена Москва в случай, че нахлуе в Украйна, като заяви, че Русия ще бъде отрязана от международните финансови пазари и лишена от достъп до основни експортни стоки, съобщи Ройтерс.

 

Досега западните лидери отказваха да дадат детайли за отговора, който се договориха да дадат, ако Русия атакува, като единствено изключиха възможността за военна реакция и обещаха безпрецедентни по мащаба си икономически санкции.

 

"По принцип Русия ще бъде отрязана от международните финансови пазари", каза Фон дер Лайен пред германската обществена телевизия ARD късно вечерта в неделя. Санкции ще бъдат наложени върху "всички стоки, които ние произвеждаме и от които Русия спешно се нуждае, за да модернизира и диверсифицира икономиката си, в които ние доминираме глобално и нямат заместители", заяви тя.

 

Председателят на Еврокомисията каза, че санкции няма да бъдат налагани преди евентуална инвазия, като така отхвърли призива, отправен в събота от украинския президент Володимир Зеленски за незабавни санкции.

 

"Ориентирането към санкции ще има толкова огромни последствия, че ние знаем, че трябва винаги да дадем шанс на Русия да се върне към дипломацията и масата на преговорите. Този прозорец още е отворен", каза Фон дер Лайен.

 

Тя коментира, че зависимостта на Русия от износа на фосилни горива е нейната слабост. "Те представляват две трети от нейния износ, а половината от бюджета на Русия идва от тях", каза Фон дер Лайен. Тя подчерта, че Русия има нужда да се модернизира и "точно това вече няма да е възможно", ако бъдат наложени нови санкции.

Още от "Светът"

САЩ задържаха още един санкциониран петролен танкер край Венецуела

В сряда президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви в публикация в социалната си мрежа "Трут Соушъл": "ТОТАЛНА И ПЪЛНА БЛОКАДА НА ВСИЧКИЯ САНКЦИОНИРАН ПЕТРОЛ", който влиза и излиза от Венецуела

Прочетете повече прочетете повече

САЩ няма да толерират преначертаване на границите в Западните Балкани и влиянието на Китай и Русия, пише в закона за нац

В закона се посочва още, че САЩ трябва да увеличат търговските връзки и инвестициите в Западните Балкани, особено с цел намаляване на зависимостта от руски енергийни източници

Прочетете повече прочетете повече

Премиерът Росен Желязков подари български евромонети на председателите на Европейската комисия, Европейския парламент и

Желязков отбеляза, че приемането на еврото ще донесе икономическа стабилност и нови възможности за българските граждани и бизнес

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени