Руската армия бомбардира за шести път собствената си територия

Боеприпас FAB-250 е паднал върху язовир край село Йоновка, като частично е повредил конструкцията на язовир

Руска авиационна бомба
Руска авиационна бомба Източник: Telegram

Самолет на руското министерство на отбраната случайно е хвърлило фугасна авиобомба над Белгородска област, съобщи Telegram каналът Astra. Според източниците на Telegram канала на 21 януари боеприпас FAB-250 е паднал върху язовир край село Йоновка, като частично е повредил конструкцията. Няма пострадали хора.

 

 

Бомбата е намерена във водоема, без да се е взривила. Министерството на отбраната планира да я взриви на полигон в района на Яковлевски вечерта на 22 януари, пише Teleggram каналът Блетгород.

 

 

Това е най-малко шестият път, в който руски военни самолети пускат боеприпаси върху територията насобствената си страната на път за Украйна. Преди това подобен инцидент беше докладван на 13 януари. Тогава в Краснодарския край, между селата Павловская и Атаманская, са открити части от ракетата Х-101.

 

 

На 2 януари руска ракета падна върху село Петропавловка във Воронежка област и се взриви. Четирима души бяха ранени, повече от 100 къщи, училище, читалище, административна сграда, както и пет автомобила и трактор бяха повредени. Губернаторът на региона Александър Гусев заяви, че властите ще трябва да възстановят девет къщи.

 

Друго "необичайно хвърляне на авиационни боеприпаси" е станало на 20 април 2023 г. по време на полет на бомбардировач Су-34 над Белгород. Бомбата падА в центъра на града, на кръстовището на улиците "Ватутин" и "Губкин", в резултат на което се образува кратер с радиус 20 метра. Експлозията е разбила прозорци в съседните къщи, ударната вълна е съборила електрически стълбове, а един от поразените автомобили е "отлетял" на покрива на местен магазин. Трима души са ранени.

 

 

На 4 и 25 май в Белгород и региона са открити още две неексплодирали бомби FAB-500. Първата се е забила в асфалта на улица "Шаландин". Втората се е вкопала в земята на територията на частна сграда, чийто собственик е съобщил за извънредна ситуация. За да се неутрализират боеприпасите, се е наложило да бъде евакуират живещите на улицата 56 души.

 

През януари тази година в района на Белгород беше открита и ракета X-101. По думите на военкора Борис Рожин, тя е паднала поради неизправност.

Друга бомба пада в град Рубижне в окупираната Луганска област на 8 януари. Жителите на близките къщи бяха спешно евакуирани в центрове за временно настаняване.

Още от "Светът"

Радев: България ще подкрепи Украйна за ЕС

Премиерът открои три стратегически области на възстановяването, за които Киев може да разчита на българска подкрепа - енергийната диверсификация, свързаността в региона на Черно море и сътрудничеството в сферата на сигурността

Прочетете повече прочетете повече

Тръмп заяви пред генералния секретар на НАТО Марк Рюте в Белия дом, че алиансът е предал САЩ по време на войната с Иран

Една от основните роли на Рюте след втората победа на Тръмп на президентските избори през ноември 2024 г. беше да овладява враждебността на президента към алианса

Прочетете повече прочетете повече

Сенатът на САЩ гласува за прекратяване на войната с Иран

Гласуването протече почти по партийни линии, като четирима републиканци се присъединиха към всички демократи, с изключение на един, в подкрепа на резолюцията. Двама републиканци не гласуваха

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени