Руски хакери са атакували Европейската агенция по лекарствата

От публикация в холандска електронна медия се разбира, че зад атаката стоят руските разузнавателни служби и шпионски структури от Китай

Кибер атака
Кибер атака Източник: Zonanews

Европейската агенция по лекарствата е била подложена на хакерска атака в края на миналата година, съобщава холандското електронно издание "De Volkskrant" с позоваване на свои източници, запознати с разследването. Европейският регулатор съобщи още през декември 2020 г., че станал обект на хакерска атака, но не обяви кой стои зад нея. От последната публикация в изданието се разбира, че това са стоят руските разузнавателни служби и шпионски структури от Китай. Руснаците са разбили двустепенната защита на вътрешната информационна мрежа на агенцията и са успели да установят контрол върху нея най-малко за месец. По информация на "De Volkskrant", през есента на 2020 г. руски хакери са разпратили на служители на EMA електронни писма, при отварянето на които е инсталиран зловреден софтуер. Целта на хакерите е била да получат информация за стратегията за ваксинацията в страните от ЕС и за препаратите, които купуват страните от общността.

 

Хакерите са откраднали документи, свързани с производителите на ваксината на германската компания BioNTech и американската Pfizer. По-късно някои от тях се появиха в рускоезичния сегмент на интернет в манипулиран вид. Експертите допускат, че киберпрестъпниците са искали с помощта на дезинформация да всеят съмнения за ефективността на препарата на BioNTech/Pfizer.

Китайските хакери са проникнали във вътрешната мрежа на EMA през пролетта на 2020 г., пише "De Volkskrant". Това е станала благодарение на кибератака срещу един от германските университети.

Още от "Светът"

ЕС одобри новите санкции срещу Русия; датата за влизането им в сила ще бъде определена допълнително

ЕС налага ограничителни мерки срещу "Сургутнефтегаз" и над 45 руски дружества и граждани, които осигуряват дронове, оръжия, боеприпаси, военно оборудване и логистична подкрепа за руските войски

Прочетете повече прочетете повече

Управляващият в Португалия дясноцентристки Демократичен съюз спечели парламентарните избори, но не успя да си осигури мн

Очаква се Демократичният съюз да формира правителство на малцинството в условията на рязкото нарастване на подкрепата за крайнодясна популистка партия "Стига!"

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени