Руските терористи атакуваха енергийна инфраструктура в три украински области - ударени са четири топлоелектрически централи

Властите в Киев обявяват, че Украйна е загубила 80 процента от енергията си, произвеждана в топлоелектрическите централи, и около 35% от продукцията на водноелектрическите централи

Руски ракетни удари срещу украинска енергийна инфраструктура
Руски ракетни удари срещу украинска енергийна инфраструктура Източник: Telegram

Руските терористи отново са атакували енергийна инфраструктура в три украински области. Нанесени са щети на енергийни съоръжения и е ранен най-малко един работник, заяви министърът на енергетиката на Украйна Герман Галушченко.

 

Той пише във Фейсбук, че мишените на руската армия са били в Дпепопетровска област в Централна Украйна, както и в западната част на страната - в Лвовска и Ивано-Франсковска област.

 

От най-големия частен украински доставчик на електроенергия - компанията ДТЕК, съобщиха, че са ударени четири нейни топлоелектрически централи (ТЕЦ).

 

"Врагът отново подложи на масиран обстрел украинските енергийни съоръжения", се казва в изявлението на ДТЕК, цитирано от Ройтерс. "Беше сериозно повредено фирмено оборудване. Точно в този момент работници се опитват да неутрализират последиците от нападението", допълва компанията, която пояснява, че засега не е постъпила информация за пострадали.

 

Ройтерс припомня, че от 22 март насам руските сили са съсредоточили своите въздушни удари върху енергийния сектор на Украйна, като атакуват ТЕЦ, ВЕЦ и други енергийни съоръжения на украинска територия почти всекидневно.

 

Властите в Киев обявяват, че Украйна е загубила 80 процента от енергията си, произвеждана в топлоелектрическите централи, и около 35% от продукцията на водноелектрическите централи от началото на пълномащабната руска инвазия през февруари 2022 г.

 

В първата зима на руското нашествие Москва насочи своя първи масиран въздушен удар по енергопреносната мрежа на Украйна, отбелязва още Ройтерс.

 

Агенцията съобщава и че украинската противовъздушна отбрана е свалила 12 руски дрона в Днепропетровска област, като цитира началника на местната областна военна администрация Сергий Лисак.

 

"За жалост не можахме да избегнем последствията (от руските атаки, бел. ред.). Енергийни съоръжения в районите на Днепър и Кривой рог са повредени, избухнаха и пожари", заяви Лисак, като допълни, че е нарушено и водоснабдяването в град Кривой рог.

Още от "Светът"

Астронавтите от Артемида II се завърнаха на Земята след пътуването си до Луната

Мисията "Артемис 2", която измина общо 694 392 мили, или 1 117 515 километра, бе първият тестов полет от поредицата мисии "Артемис", чиято цел е да върнат астронавти на повърхността на Луната, като се започне от 2028 г. 

Прочетете повече прочетете повече

НАТО "отсъстваше, когато имахме нужда" - Доналд Тръмп рязко разкритикува Алианса след разговори с Марк Рюте

В навечерието на срещата с Рюте Тръмп допусна, че САЩ може да излязат от Пакта заради отказа на страните от НАТО да се вслушат в призива му да помогнат, след като Иран фактически затвори Ормузкия проток

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени