Съединените щати решиха да се откажат от водещата си роля в групата за военна помощ за Украйна

Това съобщи изданието "Politico"

Пентагонът
Пентагонът Източник: Wikipedia

Пентагонът вече няма да ръководи Групата за съдействие на сигурността в Украйна (SAG-U), която координира доставките на оръжие и обучението за украинските въоръжени сили. Това съобщи Politico, позовавайки се на американски служител и трима души, запознати с плановете на Министерството на войната на САЩ.

 

Според тях групата ще бъде ръководена от друга страна от НАТО. Конкретната страна не беше уточнена. Смяната на ръководството може да отнеме до една година, но източници уверяват, че това няма да прекъсне работата на групата, тъй като "подкрепата за Украйна остава основен приоритет".

 

Пентагонът заяви, че SAG-U първоначално е била замислена като временна структура. Министерството подчерта, че преходът на ръководството е част от ангажимент за "пребалансиране на тежестта в рамките на алианса" и е в съответствие с новата отбранителна стратегия на САЩ.

 

"Прехвърлянето на командването на европейски или канадски офицер ще бъде друг пример за това как съюзниците поемат повече отговорност", каза говорител на НАТО. След смяната на ръководството Европейското командване на САЩ ще продължи да участва в групата чрез американски заместник. SAG-U беше създадена на срещата на върха на НАТО във Вашингтон през лятото на 2024 г. Групата е базирана във Висбаден, Германия.

 

Генерал-лейтенант Къртис Бъзард, който ръководи SAG-U от средата на 2024 г., ще се оттегли в понеделник и ще бъде заменен от генерал-лейтенант Гийом Борепер, който ще намали американското участие. Съюзниците от НАТО като цяло подкрепиха прехода на командването и отбелязаха, че засилената роля на Европа изглежда логична. Киев също така заяви, че това решение "намалява рисковете, които могат да възникнат поради политическите турбуленции в Съединените щати, и улеснява военната логистика в интерес на Украйна".

 

Според източника на изданието обаче някои се опасяват от забавяне на доставките до фронтовите линии поради сложната бюрократична структура на НАТО. Украинският служител отбеляза също, че никой от съюзниците "не е способен да замени сателитното разузнаване, насочването и логистичните възможности на тежките транспортни самолети на САЩ".

 

Решението се вписва в политиката на Белия дом за последователно намаляване на военното присъствие на САЩ в Европа и прехвърляне на лидерски позиции в структурите на НАТО на съюзниците. През февруари Съединените щати обявиха, че Великобритания ще поеме контрола над Съвместния команден център на Алианса в Норфолк, Италия ще поеме контрола над центъра в Неапол, а Германия и Полша ще поемат контрола над командния център в Брунсум, Холандия.

Още от "Светът"

От днес влиза в сила решението на Италия да суспендира за месец шенгенските договорености с Испания

Успоредно с това Италия е готова да подкрепи всяка европейска инициатива в помощ на испанските институции, необходима за възстановяване на пълния контрол върху външните граници на ЕС

Прочетете повече прочетете повече

НАТО обмисля разполагането на сдържащо руската заплаха ядрено оръжие във Финландия, Литва и Полша

Финландия отмени историческата си забрана за внос и транзит на ядрени оръжия. Литовският парламент разглежда законопроект, който би премахнал конституционната забрана за разполагане на ядрени оръжия в страната

Прочетете повече прочетете повече

Иран: Българското правителство спешно трябва да преразгледа разрешението си за разполагане на американски самолети

Иран няма да се поколебае да защити националните си интереси и сигурност срещу всякаква агресия или враждебни действия, каза иранският външен министър

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени