Войната в Украйна, започната от Владимир Путин, и начинът, по който тя се води, отвориха рядка възможност за американските разузнавателни служби да вербуват агенти във висшите ешелони на руската власт, пише CNN. В ситуация на вътрешни репресии руснаците, включително високопоставените, не могат открито да изразяват недоволство и да търсят помощ от външни сили като компенсация, казват експерти и бивши разузнавачи.
"Недоволството създава възможност за нас, която се случва веднъж на поколение", заяви директорът на ЦРУ Уилям Бърнс миналата година. Според Дейвид Макклоски, бивш служител на ЦРУ и автор на шпионския роман "Москва Х", "имаме нужда от хора, които разбират приоритетите на руските лидери, какво искат да постигнат".
Американските разузнавателни служби разполагаха с добри източници в руската върхушка още преди войната, съдейки по информацията за подготовката за нахлуването в Украйна, която САЩ получиха и започнаха да оповестяват публично през есента на 2021 година.
Европейските разузнавателни служби, доколкото можем да кажем, нямаха такива източници, тъй като американците трябваше да убедят партньорите си в Европейския съюз, че Путин не блъфира и наистина се готви да изпрати войски в Украйна.
След началото на войната политиката на необичайна информационна откритост започна да се провежда още по-активно. За вербуване американските разузнавателни служби сега използват нови технологии и комуникационни канали.
От есента на 2022 г. те използват социалните медии и публичните речи, за да насърчат руснаците, недоволни от войната и политиката на Кремъл, да се свържат с тях чрез безопасни интернет канали.
През май 2023 г. ЦРУ създаде Telegram канал с публикации и видеоклипове, който предоставя информация за сътрудничество и инструкции как да се избегне наблюдение с помощта на VPN и да се свържете с контрола чрез браузъра Tor, който осигурява анонимна връзка и криптиран трансфер на данни.
Каналът вече има почти 13 500 абонати, а видеото "Защо се свързах с ЦРУ: Моето решение", публикувано преди повече от година, има 380 000 гледания.
Междувременно ФБР набира базирани в САЩ руски правителствени служители, включително географско насочване на реклами в социалните медии към телефони близо до руското посолство във Вашингтон.
"Такъв директен призив е необичаен подход, но той може да бъде ефективен при достигането до руското население, което има малка възможност да изрази недоволството си", каза Дъглас Лондон, бивш директор в ЦРУ, пред CNN.
"Руснаците, възмутени от провежданата от Кремъл практика на корупция и злоупотреби, неспособни да действат открито, имат малко алтернативи, извън намирането на външна подкрепа".