Четвъртък, 3 Април, 2025

САЩ и Великобритания нанасят удари срещу хусите в Йемен

Хусите казват, че атаките им са в подкрепа на палестинска ислямистка групировка "Хамас", която контролира Газа

САЩ и Великобритания нанасят удари срещу хусите в Йемен
САЩ и Великобритания нанасят удари срещу хусите в Йемен Източник: AP

САЩ и Великобритания нанесоха удари от въздух и море срещу военни цели на хусите в Йемен в отговор на атаките на групировката срещу кораби в Червено море и това е драматично разширяване на войната Израел-Хамас в региона. В Йемен свидетели потвърдиха за Ройтерс, че експлозии има в цялата страна, а президентът Джо Байдън предупреди късно снощи в изявление, че няма да се поколебае да предприеме допълнителни действия, ако са необходими.

 

"Тези целенасочени удари са ясно послание, че САЩ и нашите партньори няма да толерират атаки срещу нашите цивилни служители или да позволяват на враждебни лица да застрашат свободата на корабоплаване", каза Байдън. Британското министерство на отбраната каза в изявление, че "Първите индикации са, че способността на хусите да заплашват търговското корабоплаване е понесла удар".

 

Министърът на отбраната на САЩ Лойд Остин, който е в болница заради усложнения хирургическа операция, посочи в изявление, че ударите са били насочени срещу способности на хусите да използват дронове, балистични и крилати ракети, крайбрежен радар и въздушно наблюдение. Представител на хусите потвърди "рейдове" в столицата Сана и в градовете Саада и Дамар, както и в губернаторство Ходейда, наричайки ги "американо-ционистко-британска агресия".

 

Свидетели казаха пред Ройтерс, че нападенията са били насочени към военна база в непосредствена близост до летище Сана, военен обект близо до летище Таиз, военноморска база на хусите в Ходейда и военни обекти в Хаджа. Продължаващите удари са едни от най-драматичните досега демонстрации на разрастването на войната между Израел и Хамас в Близкия изток след избухването й през октомври, въпреки че САЩ казаха, че нямат намерение да ескалират напрежението. Американски служител, пожелал анонимност, каза, че ударите се  нанасят от самолети, кораби и подводници.

 

Служителят каза, че има повече от дузина мишени и ударите  целят да отслабят военни способности на хусите и не са само символични. "Целта на тези удари беше много ясна от самото начало и от страна на президента и трябваше да премахне способността за хусите да атакуват морски кораби, независимо дали търговски или военни", каза друг висш военен служител на САЩ. Хусите, които контролират по-голямата част от Йемен, се противопоставиха на ООН и други международни призиви за спиране на техните атаки с ракети и дронове срещу морските пътища в Червено море и на предупреждения от Съединените щати, че ще има последствия, ако не го направят.

 

Хусите казват, че атаките им са в подкрепа на палестинска ислямистка групировка "Хамас", която контролира Газа. След атаката на "Хамас" срещу Израел на 7 октомври, при която 1200 души загинаха, а 240 бяха отвлечени, Еврейската държава започна военна операция и уби повече от 23 000 души в Газа. От края на декември хусите са атакували 27 кораба, прекъсвайки международната търговия по ключовия път между Европа и Азия, по които преминава около 15% от световния корабен трафик.

 

Хусите, които завзеха голяма част от Йемен по време на гражданска война, се заклеха да атакуват кораби, свързани с Израел или пътуващи за израелски пристанища. Много от атакуваните кораби обаче не са имали връзка с Израел. Лидерът на хусите каза вчера, че всяка атака на САЩ срещу групировката ще получи отговор. Нощните удари в Йемен дойдоха само дни след най-голямата атака на хусите до момента на 9 януари в Червено море, която принуди военноморските сили на САЩ и Великобритания да свалят 21 дрона и ракети на хусите, изстреляни към южната част на Червено море

 

Видни републиканци в Конгреса приветстваха този ход, но го нарекоха закъснял, а някои от демократите съпартийци на Байдън изразиха безпокойство, че САЩ може да се въвлече в друга  война, която ще продължи още десетилетия. "Този удар закъсня с два месеца, но е добра първа стъпка към възстановяване на възпирането в Червено море", каза в изявление американският сенатор  Роджър Уикър, най-високопоставеният републиканец в сенатската камисия по въоръжените сили.

 

През декември повече от 20 държави се съгласиха да участват в водена от САЩ коалиция, известна като операция "Пазител на просперитета", за защита на търговския трафик в Червено море. Но нанесените сега ударите на САЩ и Великобритания се извършват извън тази отбранителна коалиция.

Още от "Светът"

ЕС ще подготви контрамерки срещу реципрочните мита на САЩ, каза Урсула фон дер Лайен

Вече финализираме първия комплекс от насрещни мерки в отговор на митата върху алуминия и стоманата, посочи тя в позиция, разпространена преди партньорската среща на върха ЕС – Узбекистан в Самарканд.

Прочетете повече прочетете повече

Великобритания и Италия се обявиха за диалог, а Канада ще излезе с контрамерки - реакции на западни страни на новите мит

Италианският премиер Джорджа Мелони определи решението на Вашингтон като "грешка" и добави, че САЩ няма да спечелят нищо от него

Прочетете повече прочетете повече

Дания ще купи от Франция няколкостотин ракети "Мистрал 3", съобщи Елисейският дворец

Дания, която неотдавна отпусна допълнителен бюджет от почти 7 млрд. евро за своята отбрана, обяви също така закупуването на 130 финландски бронетранспортьора "Патрия" за 1,9 млрд. крони (254 млн. евро)

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени