Агенцията за противоракетна отбрана на САЩ успешно прихвана балистична ракета със среден обсег за първи път по време на тест край бреговете на остров Гуам, съобщи Пентагонът, цитиран от Ройтерс.
По време на теста, наречен "Flight Experimental Mission-02", системата Aegis Guam, интегрирана с новия радар AN/TPY-6 и системата за вертикално изстрелване, изстреля ракетата SM-3 Block IIA, която успешно прихвана балистична ракета със среден обсег, изстреляна от въздуха край брега от военновъздушната база Андерсен.
Гуам, американска територия в западната част на Тихия океан, е стратегически военен пост, разположен по-близо до Китай, отколкото до Хавай. Той играе ключова роля за поддържането на американското присъствие в региона и възпирането на потенциални противници, пояснява Ройтерс.
Директорът на Агенцията за противоракетна отбрана генерал-лейтенант Хийт Колинс нарече учението "огромно екипно постижение", подчертавайки важността му за валидиране на ефективността на съвместната архитектура за проследяване и интегрираните способности за противовъздушна и противоракетна отбрана на Гуам.
На 21 ноември Русия удари Днепър с балистична ракета със среден обсег, която руският президент Владимир Путин нарече нова разработка, наречена "Олешник". Той отбеляза, че тази атака е отговор на използването на западни ракети на руска територия.
Пентагонът обаче заяви, че "Орешник" е модифицирана версия на междуконтиненталната балистична ракета (МБР) РС-26 "Рубеж", тествана през 2011 г. Британското министерство на отбраната също смята "Орешник" за вариант на "Рубеж" и твърди, че Русия има само ограничен брой такива ракети.
Източници на Moscow Times от различни ешелони на руското правителство твърдят, че изявлението за използването на най-новата ракета "Орешник" е част от пропагандната кампания на Кремъл, насочена към сплашване на западните политици и обществото.
Операцията, казват те, е била внимателно планирана от кремълските PR специалисти. Първо беше нанесен самият удар, чието видео беше разпространено в медиите и социалните мрежи. По време на брифинг на говорителят на руското външно министерство Мария Захарова се обади медийният куратор в Кремъл Алексей Громов, който поиска да не коментира удара. Кулминацията беше речта на Путин на срещата на върха на ОДКС.
Според източници обаче Русия практически няма запаси от "Орешник" и може да отнеме години, за да бъдат пуснати в масово производство тези ракети.