САЩ наложиха санкции на "Газпромбанк"

Министърът на финансите Джанет Йелън каза, че санкциите, насочени към най-голямата останала несанкционирана банка в Русия, допълнително ще намалят военните способности на Москва

Газпромбанк
Газпромбанк Източник: РБК

Третата по големина банка в Русия, "Газпромбанк", и нейните шест чуждестранни дъщерни дружества попаднаха под санкции на САЩ, предаде Асошиейтед прес, като от там допълват, че това е ход, целящ да ограничи способността на Русия да избегне хилядите санкции, наложени ѝ от началото на инвазията в Украйна през февруари 2022 г.

 

Министърът на финансите Джанет Йелън каза, че санкциите, насочени към най-голямата останала несанкционирана банка в Русия, допълнително ще намалят военните способности на Москва и "ще направят по-трудно за Кремъл да избегне санкциите на САЩ и да финансира и оборудва своята армия".

 

Освен това повече от 50 международни свързани руски банки, 40 руски депозитари на ценни книжа и 15 руски финансови служители бяха засегнати от санкции.

 

Този ход идва, след като президентът Джо Байдън този уикенд разреши на Украйна да използва ракети, доставени от САЩ, за да нанесе удари по-дълбоко в Русия, облекчавайки ограниченията върху оръжията с по-голям обсег, докато Русия разполага хиляди севернокорейски войници, за да подсили настъплението си.

 

Този ход на практика прекратява достъпа до банковата система на САЩ и замразява активите ѝ в САЩ, предава Ройтерс. "Газпромбанк" е частично собственост на притежаваната от Кремъл газова компания "Газпром".

 

След нахлуването на Русия през февруари 2022 г. Украйна настоява САЩ да наложат повече санкции на банката, която получава плащания за природен газ от клиенти на "Газпром" в Европа.

Още от "Светът"

Великобритания въведе нов режим на санкции, насочен срещу групи за трафик на мигранти и техните посредници

Правителството заяви, че мерките ще бъдат насочени към онези, които доставят малки лодки, фалшиви документи и финансови услуги, използвани от мрежите за трафик на мигранти

Прочетете повече прочетете повече

Нов кръг преговори за иранската ядрена програма ще се проведе в петък в Истанбул, съобщи Техеран

Иран е подозиран от западните страни и от Израел, че иска да се сдобие с атомна бомба - нещо, което Техеран отрича и подчертава правото си да развива ядрена програма с мирни цели

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени