
САЩ ще поискат от Русия да признае правото на Украйна на армия и отбранителна промишленост като част от мирното споразумение, съобщава Bloomberg, позовавайки се на източници, запознати със ситуацията. Според тях специалният пратеник на американския президент Стив Уиткоф ще повдигне този въпрос на предстоящата среща с руския президент Владимир Путин, която ще се проведе в Москва на 25 април.
Броят на военнослужещите не се посочва. Събеседниците на агенцията обаче отбелязаха, че става въпрос за адекватно оборудвана и окомплектована армия, за което настояват Киев и европейските му съюзници. Това означава, че Путин ще трябва да се откаже от целта си за "демилитаризация" на Украйна, която заяви в началото на инвазията.
Въпросът е обсъден през пролетта на 2022 г. - по време на последните преки преговори между страните в Истанбул. Тогава Русия поиска украинската армия да бъде сведена до 85 000 войници, 342 танка и обсегът на ракетите ѝ да бъде ограничен до 40 километра. Киев настояваше за 250 000 войници, 800 танка и ракети с обсег 280 километра.
След като обаче САЩ отказаха да приемат и дори да поканят Украйна в НАТО, президентът Володимир Зеленски заяви, че страната му ще се нуждае от армия от милион и половина войници. Той подчерта, че само равен брой войски с Русия би бил реална гаранция за сигурност и в крайна сметка би довел Украйна до членство в Северноатлантическия алианс.

По данни на ЦРУ ВСУ разполага с 800 000 активни бойци и 400 000 резервисти. Не е известно дали този брой включва и военнослужещите от чуждестранни легиони. Зеленски потвърди, че в момента украинската армия е почти два пъти по-малка от 1,5 млн. души. Според него издръжката ѝ струва $40 млрд., а в случай на разширяване ще са необходими $60 млрд.
Френският президент Еманюел Макрон, който заедно с британския премиер Кир Стармър оглавява коалиция от държави, готови да изпратят свои войски в Украйна след края на войната за сдържане на Русия, нарече украинските въоръжени сили най-голямата армия в Европа.