САЩ отрича ядрена подводница да е навлизала в руски води край Курилските острови

Вчера руското министерство на отбраната съобщи за инцидент, при който са "използвани съответните мерки", за да бъде прогонена американска подводница

Американска подводница
Американска подводница Източник: ИА REX/Twitter

Министерство на отбраната на САЩ отрича да е имало инцидент с подводница във водите в близост до Курилските острови. Американска подводница не е навлизала в руски териториални води, а е извършвала преместване само в международни води, се посочва в съобщение на Пентагона.

 

Оттам заявяват, че "тезата на Русия за проведена от нас операция в нейни териториални води не е истина". Изявлението е на командващия Индо-тихоокенския корпус Кайл Рейнс. В съобщението се добавя, че  американските сили в района осъществяват полети и морски операции единствено и само в международни води и небе и напълно безопасно.

 

Вчера руското министерство на отбраната съобщи за инцидент, при който са "използвани съответните мерки", за да бъде прогонена американска подводница. Според съобщението ядрената подводница е навлязла в руските териториални води по време на провеждащо се от РФ учение в близост до острова Уруп, Южните Курилски острови. От РФ съобщиха, че след като първото предупреждение е било игнорирани, са предприети ответни и съответни мерки от страна на фрегата "Маршал Шапошников", без да уточняват какви са били те.

 

Министерство на отбраната на Руската федерация представи и нота на военното аташе на САЩ, в която се посочва, че инцидентът се разглежда като грубо нарушение на международното право и провокация от страна на САЩ, която е поставила под риск националната сигурност на Русия.

Още от "Светът"

Тръмп обяви антифашисткото движение "Антифа" за терористична организация

Заподозреният за убийството на Кърк - Тайлър Робинсън, е описван като "крайноляв убиец", тъй като е осъдил пред семейството и приятелите си "омразата", която според него Кърк разпространявал, и е използвал боеприпаси с гравирани антифашистки послания

Прочетете повече прочетете повече

Крайнодясната партия "Алтернатива за Германия" за първи път оглави национално проучване

Подкрепата за АзГ се е увеличила с два процентни пункта в сравнение с проучване от август и сега е 27%, докато ХДС на канцлера Фридрих Мерц и ХСС, бележат спад с един пункт - до 26%

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени