Стратегическите бомбардировачи B-52 Stratofortress на американските ВВС са провели мисия от Северна Дакота до Северно море, пише British Forces Broadcasting Service (BFBS). Бомбардировачите сa присъединени към ескорт на изтребители от Кралските военновъздушни сили, заедно с изтребители на американските ВВС и бомбардировачи B-1B Lancer, назначени към Bomber Task Force Europe.
Специалната група е предназначена да запознае американските екипажи с въздушното пространство и тактиката на алианса на НАТО. Ако САЩ установят, че Русия се готви за неизбежна атака през следващите седмици, има опции, които биха могли да я разубедят от това, като същевременно полагат основите за по-силен отговор.
Активирането на флота за превоз на танкове, бойни машини на пехотата и друго тежко оборудване през Атлантика - ще изпрати силен сигнал, че Пентагонът е готов да изпрати сухопътни сили в Европа, пише Popular mechanics. Армията може също да премести съществуващите сили в Европа, за да се подготви за противодействие на натрупването на Русия. Бойният екип на 1-ва бронирана бригада, 1-ва пехотна дивизия е в Европа, тренира с НАТО и други европейски съюзници, но много от неговите подразделения са разделени по целия континент.
Реформирането на бригадата в Източна Полша би създало мощни сили за намеса на място. Други войски, които могат да се натрупат в Полша, включват 2-ри кавалерийски полк в Германия и 173-та въздушнодесантна бригада в Италия. Активирането на бойни единици на Националната гвардия - като бойния екип на 30-та бронирана бригада на Мисисипи и 36-та пехотна дивизия на Националната гвардия на Тексас - би изпратило сигнал, че САЩ се готвят за продължителна криза, нарушавайки рутинния живот на резервистите.
Естествено, флотът също ще се включи в действието. Активите на американските самолетоносачи са слаби в момента, като само един самолетоносач работи между източното крайбрежие и Филипинско море. Ударната група на USS Harry S. Truman напусна Норфолк, Вирджиния на 30 ноември за редовно планирано разполагане, пише News.bg.
"Труман" и неговият ескорт са в Среиземно море, а преместването на ударната група в Балтийско море ще позволи на неговите ударни изтребители и крилати ракети "Томахоук" да застрашат руските сили, натрупващи се срещу Украйна.
Друг вариант е да се испратят подводници с управляеми ракети от клас Охайо в Европа, като видимо се появяват в местните пристанища. Всяка е оборудвана с до 154 крилати ракети "Томахоук".
ВВС със своите стелт изтребители и крилати ракети с голям обсег може да са най-решаващи. Изтребители и бомбардировачи, включително F-22 Raptors, F-35 Joint Strike Fighters и F-15E Strike Eagles, могат да пресекат Атлантическия океан и да кацнат в бази в страни от НАТО като Полша и Румъния, като и двете граничат с Украйна.
Стратегическото командване на САЩ може да разположи бомбардировачи, натоварени с крилати ракети, в бази в Обединеното кралство. Американските военни планиращи биха избрали да изпратят бомбардировачи B-1B Lancer поради способността им да носят до 24 ракети въздух-земя наведнъж.
Сила от само десет B-1B, въоръжени с крилати ракети JASSM, могат да поразят до 240 отделни цели, унищожавайки способността на руските военни да поддържат сили за нахлуване.