САЩ разполагат допълнителна военна мощ в Близкия изток

Напрежението в региона се увеличи след убийството в сряда на Исмаил Хания, лидер на палестинската ислямистка групировка "Хамас"

Американски самолетоносач
Американски самолетоносач Източник: Global Look Press

САЩ разполагат допълнителна военна мощ в Близкия изток като отбранителна мярка с цел деескалация на напрежението в региона, заяви заместник-съветникът по въпросите на националната сигурност в Белия дом Джонатан Файнър.
 
Напрежението в региона се увеличи след убийството в сряда на Исмаил Хания, лидер на палестинската ислямистка групировка "Хамас", в Техеран, ден след като израелски удар в Бейрут уби Фуад Шукр, висш военен командир от ливанската групировка "Хизбула". И двете групировки са подкрепяни от Иран.
 
Нарастват опасенията, че войната на Израел срещу палестинските бойци в Газа, която започна през октомври миналата година след нападения срещу еврейската държава, може да прерасне в по-широк близкоизточен конфликта.
 
Иран и "Хамас" обвиняват Израел за убийството на Хания в иранската столица и заедно с "Хизбула" се заканиха да си отмъстят. Израел към момента нито е поел, нито е отрекъл отговорност за убийството.
 
Белият дом съобщи, че президентът на САЩ Джо Байдън днес ще свика екипа си по национална сигурност в ситуационната зала, за да обсъди развитието на ситуацията в Близкия изток. Освен това Байдън ще разговаря и с йорданския крал Абдула.
 
В петък Пентагонът заяви, че ще изпрати в региона допълнителни изтребители и военни кораби на военноморските сили на САЩ.

 

 

Още от "Светът"

Западни издания коментират резултатите от срещата между Макрон и Стармър

Вчера двете ядрени сили на европейския континент подписаха във военноморската база "Нортууд", северно от Лондон, актуализация на Декларацията от Чекърс-текстът, който задава тона на сътрудничеството в тази област

Прочетете повече прочетете повече

Премиерът Желязков разговаря с президента Зеленски: Подкрепата на България ще продължи и при следвоенното възстановяване

Министър-председателят специално открои огромния опит и потенциал, който страната ни има в сферата на строителството и инфраструктурата

Прочетете повече прочетете повече

Евродепутатът Емил Радев: Имаме амбицията новите правила за несъстоятелност в ЕС да бъдат приети до края на датското пре

Като важен стълб в позицията на ЕП той открои и въвеждането на процедура за предварително договорена продажба на действащо предприятие, която цели да се спасят работещи фирми и работни места

Прочетете повече прочетете повече

ЕП ще гласува днес предложението за вот на недоверие срещу Европейската комисия

Вотът е свързан с това, че председателят на ЕК не предостави достъп до съобщенията, разменяни с представител на производителя на ваксини "Пфайзер" за доставка на над един милиард дози за няколко милиарда евро при пандемията от Ковид

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени