САЩ с позиция за напрежението между България и Северна Македония

За Вашингтон е важно правителството на Християн Мицкоски да спазва и Преспанското споразумение с Гърция

Джеймс О'Брайън
Джеймс О'Брайън Източник: РИА Новости

Очаквам САЩ да бъдат много активни в разговорите за точния начин на прилагане на Договора за добросъседство между България и Северна Македония, веднага след като България се сдобие с редовно правителство". Това заяви помощник-държавният секретар на Щатите Джеймс О'Брайън.
 
Той добави, че за Вашингтон е важно правителството на Християн Мицкоски да спазва Преспанското споразумение с Гърция. "САЩ работят, за да гарантират, че новото правителство на РСМ спазва Споразумението от Преспа", каза О'Брайън.

 

"РСМ страда заради спорове със съседите си. Част от нашата работа е дипломатически да подготвим начин Северна Македония да запази споразумението, което има с Гърция. Мисля, че срещата, която проведохте, както и другите, които бяха проведени, помогнаха нещата да се запазят в този момент, така че Гърция да стане приятел, а не пречка за процеса на присъединяване на Скопие към ЕС", подчерта американският дипломат. 

 

Преди дни българското правителство заяви, че следи с тревожност изявления на Република Северна Македония, насочени към нарушаване на международни ангажименти, свързани с трансевропейски Коридор VIII. "Отказът от изграждане на основни компоненти на Kоридор VIII отслабва колективната сигурност на НАТО", посочват от кабинета. "Призоваваме правителството на Република Северна Македония да подходи отговорно и добросъвестно към всички поети ангажименти", се казваше в позицията им.

Още от "Светът"

Владимир Путин каза, че Русия е изстреляла хиперзвукова балистична ракета със среден обсег "Орешник" срещу Украйна

Путин заяви, че Русия е провела тестовете в отговор на това, че въоръжените сили на Украйна са атакували цели в Брянска и Курска област на 19 и 21 ноември, използвайки американски ракети ATACMS и френско-британски Storm Shadow (SCALP)

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени