САЩ са обучили украинските военнослужещи, които потопиха два руски военни кораба с ракети Harpoon

Обучението е осъществено през май, а използването на ракетите е имало решаващо значение за връщането на контрола на Украйна над Змийския остров

Горящият Змийски остров
Горящият Змийски остров Източник: Скрийншот/Telegram

Съединените щати са обучили украинските военнослужещи, които потопиха два руски военни кораба с ракети Harpoon, монтирани върху камиони, съобщи в сряда говорителят на Пентагона Уйлям Ла Плант.

 

Според Ла Плант украинците са използвали модифицирани ракети Harpoon за поразяване на руските кораби. Според информация на Defence One ракетите са били демонтирани от военен кораб и инсталирани върху камиони.

 

"Свалиха ги от кораба, сложиха ги на няколко бордови камиона, а след това друг камион беше свързан с тях с кабел като източник на захранване. Оказа се, че по този начин може да се изстрелят ракетите, а още на следващата седмица потопиха с тези ракети два руски кораба." – каза говорителят на Пентагона.

 

Обучението е осъществено през май, а използването на ракетите е имало решаващо значение за връщането на контрола на Украйна над Змийския остров.

 

Ла Плант добави, че използваните за атаките противокорабни ракети на Боинг – Harpoon са били предоставени на украинците от един от съюзниците на САЩ, без да прецизира за коя страна става въпрос.

Още от "Светът"

Изявлението на Тръмп за удължаване на примирието е "хитрост за печелене на време" за нанасяне на внезапен удар, заяви съ

Агенция Тасним съобщи, че докато блокадата продължава Ормузкият проток ще остане затворен и, ако се наложи, тя ще бъде премахната чрез сила

Прочетете повече прочетете повече

Евродепутати се обявиха срещу пълната забрана на оловото в лова, риболова и спортната стрелба

Припомняме, че от февруари 2023 г. в ЕС е в сила забрана за използването на оловни боеприпаси във влажни зони, като се обсъжда и предложение за пълна забрана

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени