Президентът на САЩ Джо Байдън, по време на посещението на украинския си колега Володимир Зеленски във Вашингтон, ще обяви нов пакет военна помощ, така че Украйна да може да се защити от руската агресия, се казва в изявление на Белия дом, цитирано от Би Би Си.
Според британската медия става дума за пакет от помощ в размер на два милиарда долара, който ще включва системи за противовъздушна отбрана "Пейтриът". Американски специалисти ще обучават украинските военни да използват тези системи в неназована трета страна.
Съединените щати ще продължат да дават приоритет на други форми на подкрепа за противовъздушната отбрана на Украйна, включително прехвърлянето на системи NASAMS, HAWK, ракети "Стингър" и оборудване за борба с дронове.
Германският институт за световна икономика в Кил изчислява, че САЩ са предоставили 18,5 милиарда долара военна помощ на Украйна тази година, повече от всички останали съюзници на Украйна взети заедно.
Когато Украйна получи системите "Пейтриът", това ще бъде най-мощното и модерно противоракетно оръжие, което съюзниците са предали на Киев.
Те могат да бъдат заредени с ракети с различни модификации, включително такива, способни да поразяват обекти на разстояние до 80 км и на височина до 20 км.
Системата е предназначена да унищожава цели, летящи със свръхзвукова скорост, и може едновременно да проследява до 125 цели и да насочва ракети към шест от тях.
Едно от основните предимства на комплекса е възможността да сваля не само самолети и крилати ракети, но и балистични ракети. Именно този тип ракети създават най-много проблеми на украинските сили за ПВО: те са много трудни за прехващане.
Такава ракета не лети над повърхността на земята, а се издига по балистична траектория нагоре и оттам атакува целта почти вертикално с голяма скорост.
Според производителя на "Пейтриът" най-новата система е способна да поразява балистични ракети на височина до 20 км.
"Patriot PAC-3 - най-новата модификация - може да работи срещу ракетите "Искандер" (това са балистични ракети), "Кинжал" (хиперзвукови авиационни ракети), на "Циркон" (хиперзвукови противокорабни ракети).
"От това, което ни беше предоставено, това беше най-доброто решение за момента", обясни пред Би Би Си украинският генерал от резерва Игор Романенко, който като заместник-началник на Генералния щаб на въоръжените сили на Украйна отговаряше за противовъздушната отбрана.