Съветът за сигурност на ООН прие резолюция в подкрепа на плана на Тръмп за ивицата Газа

Израелският премиер Бенямин Нетаняху под натиск от десни членове на правителството му, каза в неделя, че Израел продължава да се противопоставя на създаването на палестинска държава и настоява за демилитаризиране на Газа "по лесния или трудния начин"

Съвет за сигурност на ООН
Съвет за сигурност на ООН Източник: Shutterstock

Съветът за сигурност на ООН днес прие внесената от САЩ проекторезолюция в подкрепа на плана на американския президент Доналд Тръмп за слагане на край на войната в ивицата Газа и допускане на международни стабилизационни сили в палестинския анклав.

 

Израел и палестинската въоръжена групировка "Хамас" миналия месец постигнаха споразумение по първия етап на плана на Тръмп за Газа, което доведе до спиране на огъня след двегодишна война и освобождаване на заложниците, припомня Ройтерс. Резолюцията на ООН обаче се смята за много важна за легитимирането на преходния управленски орган и за предоставяне на гаранции на страните, обмислящи да изпратят войски в Газа.

 

Текстът на резолюцията гласи, че страните членки могат да участват в "Борда на мира", замислен като преходен орган, който ще контролира реконструкцията и икономическото възстановяване на анклава. Документът позволява и разполагането на международни стабилизационни сили, които ще гарантират процесът на демилитаризация на Газа, включително на унищожаването на оръжия и военна инфраструктура.

 

Планът от 20 точки на Тръмп е включен като анекс в резолюцията. Русия, която има право на вето в Съвета за сигурност на ООН, по-рано сигнализира, че може да се противопостави на приемането на документа, но при гласуването му само се въздържа, което позволи резолюцията да бъде приета. Палестинската автономия в изявление в петък подкрепи приемането на проекторезолюцията на САЩ. Документът обаче се оказа противоречив за Израел, тъй като споменава бъдеща възможност за палестинска държава.

 

Текстът на резолюцията гласи, че "е възможно най-накрая да са налице условия за достоен път към палестинско самоопределение и държавност", след като Палестинската автономия изпълни програма за реформи и възстановяването на Газа напредне", разкрива БТА. "САЩ ще установят диалог между Израел и палестинците, за да се споразумеят за политически хоризонт на мир и проспериращо съжителство", се отбелязва в текста.

 

Тринадесет членове на Съвета за сигурност гласуваха в подкрепа на текста, който американският постоянен представител в ООН Майк Уолц определи като "исторически и конструктивен". Русия и Китай се въздържаха.

 

Израелският премиер Бенямин Нетаняху под натиск от десни членове на правителството му, каза в неделя, че Израел продължава да се противопоставя на създаването на палестинска държава и настоява за демилитаризиране на Газа "по лесния или трудния начин". "Хамас" от своя страна отказа да се разоръжи. Късно в неделя вечерта, групировките, водени от "Хамас", в съвместно изявление се противопоставиха на резолюцията, наричайки я опасна стъпка към налагане на чуждо попечителство над територията и заявиха, че резолюцията служи на израелските интереси.

Още от "Светът"

Тръмп заяви, че САЩ ще се намесят, ако Иран продължи да потушава с насилие мирни протести

По-рано днес Асошиейтед прес предаде, че разрастващите се протести, предизвикани от влошаващото се икономическо положение на Иран, са обхванали и селските райони на Ислямската република

Прочетете повече прочетете повече

Още две системи "Пейтриът" са разположени за защита на украинските градове и критична инфраструктура

Министерството на отбраната отбелязва, че Patriot е способен да поразява широк спектър от въздушни цели, особено аеродинамични и балистични, включително високоскоростни

Прочетете повече прочетете повече

САЩ съобщиха за нови удари по плавателни съдове, превозващи наркотици, бяха убити още петима трафиканти

САЩ бяха нанесли във вторник удари по три плавателни съда в международни води по подозрения в превоз на наркотици, обяви по-рано вчера Южното командване на американската армия

Прочетете повече прочетете повече

Фон дер Лайен: Поздравления, България! Може да се гордеете с постигнатото!

Еврото ще донесе ползи за българския народ, като улесни плащанията и пътуванията. То ще даде нови възможности за българския бизнес и допълнително ще подсили гласа на България в Европа

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени