СБУ обяви, че е разкрила шпионска група от Унгария в Украйна

СБУ задържа двама агенти, включително 40-годишен бивш военен от район Берехив, който е бил вербуван през 2021 г.

Украинско контраразузнаване (СБУ)
Украинско контраразузнаване (СБУ) Източник: Telegram

За първи път в историята на Украйна контраразузнаването (СБУ) е разкрило агентурна мрежа на унгарското военно разузнаване, която е извършвала шпионска дейност в ущърб на украинската държава, се казва в изявление на Службата за сигурност на Украйна.

 


Отбелязва се, че задачата на тази клетка е била да събира информация за военната сигурност на района Закарпатие, да търси уязвимости в сухопътната и противовъздушната отбрана, както и да проучва социално-политическите възгледи на местните жители, по-специално сценарии за тяхното поведение, ако унгарски войски влязат в региона.


СБУ задържа двама агенти, включително 40-годишен бивш военен от район Берехив, който е бил вербуван през 2021 г. Според разследването процесът е ръководен от висш служител от унгарското военно разузнаване в Будапеща, чиято самоличност вече е установена.

Още от "Светът"

Британското правителство обяви, че започва разследване на процеса по продажбата на британското издание "Телеграф"

Ди Ем Джи Ти съобщи през ноември 2025 г., че е подписала споразумение за 500 милиона британски лири (около 574 милиона евро) за придобиването на консервативния вестник

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени