Ако не бъде удовлетворена от Запада, Русия ще ескалира напрежението, но не чрез директна военна намеса, а през отцепниците в Донбас. Целта е да се принуди Украйна да приеме промени в Минското споразумение при условията, поставени от Русия и да се смени украинското правителство с управляващи, които са лоялни на Русия.
Това разказа пред чуждестранни журналисти в Киев Серхий Гармаш, който е представител на Украйна в тристранната контактна група в Донбас. Въпреки струпването на руски войски по украинските граници атмосферата в украинската столица изглежда спокойна. Повечето хора споделят, че живеят под угрозата от война вече осма година и не виждат какво различно се случва този път.
Разлика обаче има. Притеснението на правителството в Киев и Запада е, че този път Русия видимо обгражда с войска Украйна от три страни – откъм границата с Източна Украйна, Беларус и Крим. Засега Киев и западните партньори нямат точна представа какво точно цели руският президент Владимир Путин и подозират, че се играе игра на нерви.
Единственото, което се приема за даденост от дипломатите, е фактът, че по трите граници на Украйна има стотици хиляди руски войници, които са способни на инвазия във всеки един момент. Според Серхий Гармаш руското очакване е при провокирана ексалация в Донбас и Луганск да последва украинска контраатака, като се повтори сценарият с грузинските региони на Южна Осетия и Абхазия.
"Украйна прави всичко възможно да си върне тези територии, но при нейните условия. Ние няма да си ги върнем, освен ако това не стане по начина, по който ние искаме", казва Гармаш. Той обяснява украинското разбиране, че Русия използва Донецк и Луганск, за да върне цяла Украйна в своята сфера на влияние. Инструментът за това е Минското споразумение, което определя специален статут за тези два региона в Украйна.
Правителството в Киев схваща специалния статут като децентрализация на властта, общинска полиция, местни данъци, но не и като право за намеса в решенията на централната власт. Кремъл схваща специалния статут като суверенитет, който да се впише в украинската конституцията. Ако това се случи, близките до Кремъл власти в Донецк и Луганск никога не биха позволили на Украйна дори да си помисли за НАТО и ЕС.
Това неизбежно би върнало страната към руската сфера на влияние, обяснява Гармаш. В момента Русия отрича всички допускания, че може да нахлуе в Украйна. Според оценките на украинското министерство на отбраната обаче броят на руските войници около границите на страната е над 127 000 души – те са разположени по границите на Север, Изток и Юг.