Началникът на британската контраразузнавателна служба МИ-5 предупреди британското население да се отнася към заплахата от шпионаж от Русия и Китай толкова бдително, колкото и към тероризма, като изтъкна, че чуждестранните шпиони се опитват да крадат технологии, да сеят раздори и да атакуват инфраструктура, информира "Ройтерс".
Атаките на 11 септември 2001 г. срещу САЩ преди почти 20 години направиха борбата с тероризма най-големия приоритет за западните специални служби, с огромни ресурси, фокусирани върху заплахата от местни и чуждестранни екстремисти. Ала нарастващата увереност на постсъветска Русия и възходът на Китай принудиха най-влиятелните началници на специални служби на Запада да върнат фокуса си върху старомодното контраразузнаване или шпиони, които се борят с други шпиони в постоянна игра на котка и мишка.
Генералният директор на МИ-5 Кен Маккалъм уточни, че британското разузнаване е предотвратило 10 000 прикрити подхода на чуждестранни шпиони, които се опитват да манипулират обикновените хора във Великобритания. Последиците от шпионажа от чуждестранни сили могат да варират "от разочарование и неудобство, през загуба на средства за препитание и потенциално до загуба на живот", ще каже Маккалъм в реч в Thames House, лондонската централа на МИ-5.
"С течение на времето трябва да изградим същата обществена информираност и устойчивост към държавни заплахи, както го правехме през годините по отношение на тероризма", изтъква той в откъси от речта си, публикувана от МИ-5. "Не трябва да се страхувате, а да сте включени", изтъква Маккалъм.
Британските шпиони твърдят, че Китай и Русия са се опитвали да откраднат търговски чувствителни данни и интелектуална собственост, както и да се намесват в политиката и да сеят дезинформация. Пекин и Москва твърдят, че Западът е обзет от параноя относно заговори. И Русия, и Китай отричат да се намесват в чужбина, да се опитват да крадат технологии, да извършват кибератаки или да сеят раздори.