Шолц даде заден: Противопостави се на изпращането на ракети "Taurus" на Украйна

Назова причината

Крилати ракети Taurus
Крилати ракети Taurus Източник: Mbda-deutschland

Германският канцлер Олаф Шолц отново се изказа против предоставянето на Украйна на ракети "Taurus" с голям обсег, съобщава RND. Според него предоставянето на Украйна на такива ракети може да въвлече Германия във войната.

 

"В никакъв случай не трябва да се свързваме с целите, които тази система постига (говорим за обхвата на ракетите "Taurus", бел. ред.). Така че това не е следващата опция в дневния ред. Тази яснота също е необходима. Изненадва ме, че някои хора изобщо не се притесняват, дори не се замислят дали това, което правим, може в някакъв смисъл да доведе до участие във войната", каза Шолц.

 

Германският канцлер обясни, че ракетите "Taurus" са оръжия с много голям обсег и добави, че "това, което британците и французите правят по отношение на контрола на целите, не може да се направи в Германия". Според него "всеки, който се е занимавал с тази система, знае това".

 

В същото време Шолц смята, че сега е необходимо да се концентрираме върху това, от което Украйна наистина се нуждае сега и на първо място. Той отбелязва, че е "разочарован от липсата на баланс между това, което наистина е необходимо сега, и дискусията за "Taurus".

 

"Това, което липсва на Украйна, са боеприпаси за всички възможни дължини и разстояния, но това не значи, че трябва да се доставят от Германия", каза Шолц.

 

Крилатите ракети "Taurus" - какво се знае за тях
Taurus Kepd 350/150 е германско-шведска крилата ракета клас "въздух-повърхност" с голям обсег. Тя е предназначена за високоточни удари и поразяване на високо защитени цели, без самолетоносачът да навлиза в зоната на противовъздушната отбрана на противника.

 

"Taurus" е позициониран от производителя като семейство модулни ракети, които могат да бъдат оборудвани с различни видове бойни глави и изстреляни от различни видове платформи: сухопътни, морски и авиационни (без носителят да навлиза в зоната на противовъздушната отбрана на противника).

 

Ракетата тежи 1400 кг и е дълга 5 метра. Официалният обхват на полета е 500 км. Базовият модел на ракетата "Taurus" е оборудван с тандемна бетонопробиваща бойна глава от типа MEPHISTO (Multi-Effect Penetrator, High Complex and Target Optimised). Водещият заряд на бойната глава е кумулативен, основният заряд е високоексплозивен, той се намира в корпус с висока якост, чиято форма е оптимизирана за проникване в бетон и плътни скали. Теглото на високоексплозивния заряд заедно с корпуса е 400 кг, докато общото тегло на бойната глава е 480 кг.

 

Ракетата лети на височина 30-70 метра, максималната скорост е 0,60-0,95 Мах. Ракетата се насочва към целта от няколко системи: IBN (навигация, базирана на изображения), INS (инерционна навигационна система), TRN (навигация на терен) и MIL-GPS (глобална система за позициониране). От открити източници е известно, че Германия е поръчала 600 такива ракети между 2005 и 2010 година. Сегашната пазарна стойност на една ракета е около 1,2 милиона долара.

 

Източник: Главред

Още от "Светът"

Дания ще купи от Франция няколкостотин ракети "Мистрал 3", съобщи Елисейският дворец

Дания, която неотдавна отпусна допълнителен бюджет от почти 7 млрд. евро за своята отбрана, обяви също така закупуването на 130 финландски бронетранспортьора "Патрия" за 1,9 млрд. крони (254 млн. евро)

Прочетете повече прочетете повече

Тръмп сравни присъдата на Льо Пен със собствените си съдебни дела и изрази надежда, че Путин ще изпълни своята част от с

Вчера американският президент изрази разочарованието си от спънките, които пречат на споразумението за прекратяване на огъня между Русия и Украйна

Прочетете повече прочетете повече

Правителството на Тръмп планира да лиши Харвард от 9 милиарда долара федерални субсидии заради обвинения в антисемитизъм

Американските власти заявяват, че ще извършат "цялостен преглед" на договори на стойност 255,6 млн. долара между Харвард и федералното правителство, както и на над 8,7 млрд. долара многогодишни грантове

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени