
През януари американският космически кораб Boeing Starliner ще се опита отново (след неуспеха през декември) да се скачи с Международната космическа станция. Ако мисията е успешна, то през лятото към МКС ще полети и американски екипаж. Към момента НАСА разполага с космическия кораб SpaceX Crew Dragon, който през 2020 г. успешно летя до МКС с екипаж. Плановете на НАСА да се сдобие с още един космически кораб ще осигурят на американската космическа агенция гарантирана възможност да изпраща астронавти в околоземна орбита и ще минимизира потребността от използване на руски космически кораби "Съюз". За периода 2006-2020 г. НАСА таксата, която плаща на Русия за това е нараснала от 21,3 на 90 млн.долара. Загубата на този монопол от МКС "Роскосмос" ще й струва 400 млн.долара годишно по-малко.
Освен САЩ в сферата на пилотируемите полети стремително навлиза и Китай, който с планирал през втората половина на годината, с помощта на ракетата Long March 5B да изпрати в Космоса базовия модел (Tianhe) на националната космическа станция. В случай на успеешно изстрелване и базиране ще последва изпращане в околоземна орбита на втория модул на станцията (Wentian). И най-накрая ще бъде доставен и последния, трети модул. Когато това се случи, Китай ще стане третата държава в света с пилотируема, многомодулна, орбитална космическа станция.
През февруари се очаква три научни мисии да достигнат до Марс. Американската мисия включва в себе си еднотонен луноход Perseverance и двукилограмов дрон от хеликоптерен вид Ingenuity. Основната цел на американската мисия е да проведе астробиологически изследвания, поради което като цел наприземяването на апарата е зададен кратера "Езеро", за който се предполага, че преди много години е бил пълен с вода. Другите задачи включват търсене и описание на най-перспективните маршрути на бъдещите марсоходи.
Другите орбитални мисии включват орбиталната сонда "Норе" на Обединените арабски емирства, която ще изследва климата на червената планета и причините за изтичането от атмосферата й на водород и кислород, както и китайската Tianwen-1, която трябва да проведе геофизични и астробиологически изследвания на Марс.
През октомври 2021 г. от руския космодрум "Източен" при помощта на средна ракета "Съюз-2", към Луната трябва да отлети първата руска лунна мисия. Предвижда се спускаем апарат да изследва кратера Богуславски, близо до южния полюс на Луната, където с епредполага, че има богати залежи на съдържащ вода лед.
В края на 2021 г. към Луната ще полети и индийска мисия Chandrayaan-3. В случай н ауспех, ИНдия ще стане 4-та (след Съветите-Русия, САЩ и Китай) държава извършила меко кацане на този спътник на Земята.
Свои мисии към Луната планират да изпратят и няколко американски частни компании. А през юни т.г. НАСА планира да потопи в атмосферата на Юпитер станцията Jupiter Polar Orbiter (Juno), като по този начин ще се предотврати попадането на биоматериал от Земята в заледените океани, които се намират на повърхността на Юпитер. В хода н атази мисия НАСА е провела изследване на облаците и полярните сияния на Юпитер, уточнена е информацията за възникването на планетата, както и нейният строеж и физическите свойства на атмосферата й и нейната магнитосфера.
Източник: Лента.ру (със съкращения)