След твърди мерки, вкл. експулсиране, към руските агенти във Финландия, руският шпионаж в страната се е свил наполовина

Това съобщи Финландската служба за сигурност и разузнаване (СУПО)

Финландската служба за сигурност и разузнаване (СУПО)
Финландската служба за сигурност и разузнаване (СУПО) Източник: SUPO

Експулсирането на агенти на руското разузнаване и отказване на визи значително са отслабили разузнавателните операции на Москва във Финландия през последната година, съобщи днес Финландската служба за сигурност и разузнаване (СУПО), предаде Асошиейтед прес. Руското разузнаване в северната страна е "притиснато" благодарение на способността на СУПО да компрометира шпионски операции през 2022 г., каза в изявление финландската служба.

 

"Руското разузнаване (във Финландия) се сви наполовина в сравнение с миналата година", каза директорът на СУПО Анти Пелтари и добави, че основната причина за този спад е експулсирането на лица, заподозрени в шпионаж, и отказ на визи по съвет на неговата служба.

 

Намаляващият брой на агенти от разузнаването и ограниченията за преминаване на руско-финландската граница на фона на войната на Москва в Украйна влошиха значително условията, при които руските шпиони във Финландия могат да развиват дейността си, се казва още в изявлението на СУПО.

 

Подчертава се също, че операциите, извършени под дипломатическо прикритие, са по традиция основният инструмент на руското разузнаване в чужбина и Москва се опитва да използва наред с други методи и кибершпионаж, за да компенсира недостига на агенти.

 

"Тъй като Русия все още се опитва да разположи служители от разузнаването под дипломатическо прикритие, ще трябва да намери начин да се справи с недостига им, като например прилага по-често други методи за изпълняване на тайните си операции в чужбина", каза Пелтари.

 

Според СУПО Русия, Китай и "някои други държави" са тези, които най-активно провеждат разузнавателни операции с цел придобиване на информация за собствените си нужди и срещу интересите на Финландия.

 

През май миналата година 5,5-милионна Финландия, която има 1340-километрова сухопътна граница с Русия - най-дългата сред страните членки на Европейския съюз, подаде заедно със съседна Швеция молба за присъединяване към НАТО, припомня агенцията.

 

По-рано СУПО заяви, че бъдещото членство на Финландия в НАТО ще направи северната страна по-интересна мишена за руското разузнаване и за операции за оказване на влияние. Освен това Москва може да се опитва да събира информация, свързана с НАТО, използвайки съседката си.

Още от "Светът"

ЕС ще подготви контрамерки срещу реципрочните мита на САЩ, каза Урсула фон дер Лайен

Вече финализираме първия комплекс от насрещни мерки в отговор на митата върху алуминия и стоманата, посочи тя в позиция, разпространена преди партньорската среща на върха ЕС – Узбекистан в Самарканд.

Прочетете повече прочетете повече

Великобритания и Италия се обявиха за диалог, а Канада ще излезе с контрамерки - реакции на западни страни на новите мит

Италианският премиер Джорджа Мелони определи решението на Вашингтон като "грешка" и добави, че САЩ няма да спечелят нищо от него

Прочетете повече прочетете повече

Дания ще купи от Франция няколкостотин ракети "Мистрал 3", съобщи Елисейският дворец

Дания, която неотдавна отпусна допълнителен бюджет от почти 7 млрд. евро за своята отбрана, обяви също така закупуването на 130 финландски бронетранспортьора "Патрия" за 1,9 млрд. крони (254 млн. евро)

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени