Стив Уиткоф: По време на преговорите Иран заяви, че е способен да създаде 11 ядрени бомби

Според него при третия кръг от преговорите е станало ясно, че е невъзможно да се постигне споразумение

Стив Уиткоф
Стив Уиткоф Източник: Прессекретариат на Президента на Украйна

Иранските преговарящи се похвалиха по време на разговорите, че имат достатъчно ядрено гориво, за да направят 11 бомби, разкри специалният пратеник на Тръмп Стив Уиткоф. Според него Иран е заявил това по време на първия кръг от преговори.

 

 

"На тази първа среща и двамата ирански преговарящи ни казаха, съвсем откровено и без никакво смущение, че имат 460 килограма обогатен до 60 % уран и знаят, че от него могат да се направят 11 ядрени бомби, и това е началото на тяхната преговорна позиция", подчерта Уиткоф.

 

Той добави още, че иранските представители са "горди", че са заобиколили протоколите за проверка, за да постигнат това ниво. Уиткоф описа и последните неуспешни опити за постигане на ядрено споразумение с Иран. Той каза, че президентът на САЩ Доналд Тръмп го е изпратил заедно с Джаред Кушнер на разговори в Женева, за да се определи колко сериозен е Иран относно постигането на сделка, която отговаря на целите на САЩ.

 

Според Уиткоф американската делегация е предложила десетгодишна пауза в обогатяването на уран. "Обсъдихме с тях десетгодишно пълно спиране на обогатяването и ние щяхме да платим за горивото", каза той.

 

"Те отхвърлиха това предложение, което точно в този момент ни показа, че нямат други планове освен да запазят обогатяването за оръжейни цели", обяснява Уиткоф.

 

Стив Уиткоф и Кушнер са вярвали, че споразумение вероятно няма да бъде постигнато до края на втората среща, но са се върнали за трети кръг като последен опит. "Беше съвсем ясно, че това е невъзможно до края на втората среща, но след това се върнахме на третата среща като последна мярка", каза той. "На тази среща нямаше положителни резултати".

Още от "Светът"

Срещата на президентите на САЩ и Китай в Пекин: темата през погледа на американски и китайски издания

Тръмп и Си се споразумяха да изградят конструктивни отношения между Китай и САЩ, основани на стратегическа стабилност, насочвайки гигантския кораб на китайско-американски отношения в правилната посока и внасяйки по-голяма стабилност и сигурност в свят, белязан от турбуленция и трансформация

Прочетете повече прочетете повече

Куба остана напълно без дизел и мазут заради американската петролна блокада

Много от кварталите в столицата Хавана нямат електроенергия по 20 и 22 часа в денонощието, посочи министърът. Това изостря допълнително ситуацията в града, където още отпреди това имаше недостиг на храни, горива и лекарства.

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени