Столтенберг: Изненадан съм от мълниеносната скорост, с която властта в Афганистан се сгромоляса

Приоритет за НАТО е евакуирането от Афганистан на всички желаещи

Йенс Столтенберг
Йенс Столтенберг Източник: NATO

Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг призова талибаните да позволят на всички, които искат, да напуснат Афганистан. "Алиансът ще продължи да поддържа работата на летището на Кабул, като негов приоритет е евакуирането от Афганистан на всички желаещи", каза Столтенберг на пресконференция, посветена на ситуацията в тази страна, където талибаните завзеха властта в неделя, предаде БТА.

 

Генералният секретар на НАТО заяви, че международният тероризъм се превръща в заплаха с връщането на талибаните на власт в Афганистан. Алиансът "трябва да остане бдителен, за да остане на преден план в борбата срещу" тази опасност, призова той. Столтенберг призова талибаните да не позволяват Афганистан отново да се превърне в убежище за терористи. "Тези, които сега поемат властта, имат отговорността да гарантират, че международните терористи няма отново да намерят опора", подчерта той. Генералният секретар на НАТО предупреди новите управници на Афганистан, че Алиансът ще ги държи отговорни за спазването на човешките права, включително на жените.

 

"Изненадан съм от мълниеносната скорост, с която признатата от международната общност власт в Афганистан се сгромоляса броени дни преди официалния край на продължилата 20 години мисия на НАТО в тази страна", каза Столтенберг. Той определи това развитие като провал на афганистанското ръководство начело с президента Ашраф Гани, който избяга от страната в неделя.

 

"Част от афганистанските сили за сигурност се сражаваха храбро. Те обаче не успяха да направят страната безопасно място, защото в крайна сметка афганистанското политическо ръководство не успя да се изправи срещу талибаните и да постигне мирното решение, което афганистанците така отчаяно искаха", коментира Столтенберг.

 

Той каза, че е необходимо НАТО да си вземе поуки от изненадващия колапс на афганистанската армия, но добави, че основният приоритет сега трябва да е евакуирането на уязвимите хора от Афганистан. След като стана ясно, че Съединените щати ще се изтеглят от Афганистан, други съюзници не поискаха да ги заменят и да поемат ролята им, довери Столтенберг.

 

Генералният секретар на НАТО обясни, че целта на Алианса е била да бъде изградена афганистанска държава, а не силите му да останат в тази страна завинаги. Колапсът на властта в Афганистан пред талибаните е трагедия, каза той.

Още от "Светът"

Хиляди протестираха в Чехия за независимост на обществените медии

Управляващата коалиция има за цел да премахне таксите за радио и телевизионни лицензи и вместо това да направи Чешката телевизия и Чешкото радио зависими от пряко държавно финансиране

Прочетете повече прочетете повече

Естония: Европа е изправена пред рязко поскъпване на военното оборудване на фона на превъоръжаването

Това каза естонският министър на отбраната Хано Певкур, като отбеляза, че при част от оборудването, закупено преди две години, новите поръчки за същите артикули вече са с между 50 и 60 процента по-скъпи

Прочетете повече прочетете повече

Срещата на президентите на САЩ и Китай в Пекин: темата през погледа на американски и китайски издания

Тръмп и Си се споразумяха да изградят конструктивни отношения между Китай и САЩ, основани на стратегическа стабилност, насочвайки гигантския кораб на китайско-американски отношения в правилната посока и внасяйки по-голяма стабилност и сигурност в свят, белязан от турбуленция и трансформация

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени