Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг отхвърли претенциите на Русия по отношение на Украйна и Грузия, които според Москва не трябва да бъдат приемани в Алианса. Позицията на НАТО за Украйна остава неизменна, заявизаяви той в Брюксел.
"Не можем да се съгласим опитите на Руската федерация да възстанови системата, при която държави като Русия да имат сфери на влияние, които да контролират и да решават какво да правят другите им членове", подчерта генералният секретар на НАТО.
Той добави, че става дума за съвсем конкретно формулирани искания, заявени от президента на Руската федерация Владимир Путин към САЩ и техните съюзници.
В събота руското външно министерство поиска от Алианса официално да отмени решението на срещата на НАТО в Букурещ от 2008 г., с което се дава перспектива за бъдещо членство на Украйна и Грузия в организацията. Според Москва, подобна стъпка би съответствала на "коренните интереси на европейската сигурност". Кремъл твърди, че приемането на Украйна и Грузия противоречи на ангажимента на лидерите от страните-членки на ОССЕ " да не укрепват своята сигурност за сметка на сигурността на другите".
Припомняме, в новото столетие не е регистриран нито един акт на агресия към Русия от страна на Украйна, Грузия или държава от НАТО. Русия от своя страна осъществи въоръжена агресия срещу Украйна и Грузия и анексира техни територии - грузинските Абхазия и Южна Осетия, както и украинския полуостров Крим. Разузнавателна информация, събрана от американските спецслужби, показва, че Русия е планирала нападение срещу Украйна и че за целта може да бъде използвано сегашното струпване на руски войски по украинската граница, официално обявено като учение.
През миналата седмица Столтенберг коментира, че за разлика от Русия, НАТО винаги спазва международните разпоредби и кани чуждестранни наблюдатели на своите учения. Тогава той също подчерта, че решението за влизане в Алианса е суверенно решение на всяка страна и право на глас имат само съюзниците от НАТО.
"Русия няма право да налага вето или право на глас по този въпрос, а също така не може да се опитва да установи своя собствена сфера на интереси", посочи Столтенберг.