Страните от ЕС се споразумяха за 17-и пакет от санкции срещу Русия, насочени основно против флота й в сянка

Експортни ограничения ще бъдат наложени на 35 компании, включително от страни като Казахстан, Узбекистан, Сърбия и Турция

Европейски парламент
Европейски парламент Източник: Flickr

Страните от Европейския съюз дадоха зелена светлина на 17-ия пакет от санкции срещу Русия,  съобщава  Франс прес. Мерките, които трябва да бъдат официално приети на 20 май, са насочени главно срещу "сенчестия флот" на Кремъл, както и срещу лица и организации, които помагат на Москва да заобикаля енергийните ограничения.

 

По-конкретно, пакетът включва забрана за обслужване на още 98 танкера в пристанищата на ЕС. В резултат на това общият брой на корабите от "сенчестия флот" в черната буква ще достигне 250, пише "Радио Свобода", като се позовава на документ на Европейската комисия. Санкции ще бъдат наложени и срещу редица физически и юридически лица, свързани с руската отбранителна промишленост.


Експортни ограничения ще бъдат наложени на 35 компании, включително от страни като Казахстан, Узбекистан, Сърбия и Турция. В същото време Унгария, която все още внася руски петрол, поиска дъщерното дружество на "Лукойл" - "Литаско", със седалище в Дубай, да бъде изключено от списъка. ЕС смята, че тази фирма е помогнала на Москва да придобие танкери за своя "флот в сянка". "Тези плавателни съдове са превозвали нефт от Русия, като са изключвали транспондерите си AIS и без адекватна застраховка за отговорност или други финансови гаранции, както и като са извършвали опасни морски операции", се казва в документа на ЕК.

 

Все още не е ясно дали шест китайски компании ще бъдат включени в черния списък,  коментира  The Moscow Times. Сред тях са Poly Technologies, която доставя компоненти за руски военни хеликоптери, и Skywalker Technology, производител на безпилотни летателни апарати Gerbera, които според Брюксел са били използвани във войната като дублиращи устройства за затрудняване на украинските отбранителни системи. 


Успоредно със 17-ия пакет ЕС одобри допълнителни санкции срещу Русия за нарушаване на правата на човека, хибридна интервенция по света и разпространение на химически оръжия. По първа точка е изготвен списък на 28 съдии и прокурори, отговорни за съдебното преследване на убития опозиционен политик Алексей Навални и неговите сътрудници, както и за осъждането на руснаци, публикували антивоенни постове в интернет.

 

Освен това под санкциите ще попаднат и руските сили за радиационна, химическа и биологическа защита. В своята обосновка ЕС за първи път официално обвини Кремъл в използването на химическо оръжие в Украйна.
В черния списък ще бъдат включени и повече от 20 лица и компании, участващи в дестабилизиращи дейности по света. Сред тях са двама души, обвинени в организирането на нападения срещу автомобилите на вътрешния министър на Естония и редактора на рускоезичен вестник в Талин; руската гражданка Елена Колбасникова, обвинена в създаването на "политически структури с германски антидемократични крайно десни сили в подкрепа на дестабилизирането на Украйна"; руският "военен кореспондент" Алина Лип и германският блогър Томас Рипер, които "разпространявали дезинформация за войната и делегитимирали украинското правителство".

 

В черния списък са включени и двама молдовски граждани - Иван и Юрий Неколити, които управляват регистрирания в Обединеното кралство уеб хост Stark, който позволява на "различни спонсорирани от Русия и свързани с нея участници да извършват дестабилизиращи дейности, включително координирано манипулиране на информация и кибератаки срещу ЕС и трети държави". В списъка е и руската риболовна компания Murman SeaFood, която ЕС подозира в шпиониране на морските дейности на НАТО и събиране на информация за "важна норвежка инфраструктура и военни съоръжения".

 

 

 

Още от "Светът"

Готовността за водене на война е най-доброто средство за поддържане на мира, заяви новият началник на Военния комитет на

Адмирал Драгоне отбеляза, че на предстоящата среща на върха на НАТО в Хага след месец алиансът ще трябва да обсъди основните въпроси

Прочетете повече прочетете повече

Доналд Тръмп: Отменям санкциите срещу Сирия!

Аш Шараа ще бъде първият сирийски лидер, който ще се срещне с американски президент, след срещата на покойния президент Хафез Асад, баща на сваления от власт Башар Асад, с Бил Клинтън в Женева през март 2000 г.

Прочетете повече прочетете повече

Отсъствието на Путин в Истанбул ще бъде "окончателен сигнал", че Москва не желае да спре войната, заяви Киев

Германия призова днес Русия да направи "решителна крачка" към мира в Украйна, два дни преди евентуалните руско-украински преговори в Истанбул

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени