Светът изпрати папа Франциск в последния му земен път

Той следваше стъпките на своя Господ, Добрия пастир, който обичаше своето стадо до степен да даде собствения си живот за тях. И го направи със сила и спокойствие

Погребаха папа Франциск
Погребаха папа Франциск Източник: VATICAN MEDIA Divisione Foto

Папа Франциск беше изпратен в последния му земен път със специална траурна церемония във Ватикана, продължила повече от 4 часа. Мерките за сигурност бяха драконовски заради десетки чужди лидери и кралски особи изпълнили площад "Свети Петър" в Рим заедно с още 250 000 вярващи. По улиците на маршрута на траурната процесия от Ватикана до базиликата "Санта Мария Маджоре" имаше още 150 000 богомолци, предадоха световните агенции.

 

Във Ватикана и в Рим бяха разположени големи екрани, на които можеше да се следи всичко случващо се около погребението на папа Франциск. Събитието стана повод и за срещи на четири очи между световни лидери в кулоарите на катедралата "Свети Петър".

 

Световни лидери и короновани особи

Около 60 чужди лидери и короновани персони заеха час преди началото на церемонията местата си на площад "Свети Петър". Най-отпред бяха представителите на Аржентина и Италия по обясними причини. Папа Фрациск е роден в Аржентина и завърши земния си път във Ватикана, която се намира в Рим. След това бяха монарсите, а после държавните глави, които бяха подредени по азбучен ред на страните си на френски език.

 

Погребението на папа Франциск
Погребението на папа Франциск Източник: Пресцентър на МС

Сред кралските особи бяха испанският крал Фелипе VI и кралица Летисия, белгийският крал Филип и кралица Матилда, шведският крал Карл XVI Густав и кралица Силвия , британският принц Уилям без съпругата си Кейт, принцът на Монако Албер II със съпругата си Шарлийн, както и принца на Лихтенщайн Алоис заедно със съпругата си Софи.

 

Този предварителен ред обаче беше леко променен и най-отпред бяха настанени и лидерите на САЩ и на Украйна, които обаче бяха на разстояние един от друг. На първа линия бяха и лидерите на Франция и на Испания. Държавните ръководители и кралски особи бяха подредени от дясната страна на площада. От лявата страна се настаниха 224 кардинали и 750 епископи и свещеници.

 

На церемонията присъстваше и българска делегация, водена от премиера Росен Желязков.

 

Заупокойна литургия
Достъпът до площад "Свети Петър" във Ватикана беше затворен, след като на него се събраха 50 000 души, които да присъстват на заупокойната литургия за папа Франциск. Тя започна с изнасяне на ковчега на Светия Отец от базиликата "Свети Петър".

 

Редом до ковчега непосредствено преди изнасянето му бяха приближени и сътрудници на папата. Сред тях бяха секретарят му дон Хуан Крус Виялон, медицинският му асистент Масимилано Страпети, камериери и други, които папата е смятал за свое семейство по време на годините във Ватикана. Те целунаха един по един ковчега, преди неговото изнасяне извън базиликата.

 

Кардинал Джовани Батиста Ре, ръководител на Кардиналската колегия, произнесе проповедта за папа Франциск. Той припомни, че папа Франциск е бил папата на народа, пастор, който е знаел как да разговаря със всеки един от нас, включително и с "най-малките". Кардинал Ре посочи, че папата е бил "сред онези, които са отворили сърцето си към всички".

 

Последният спомен, който много хора ще запазят за Франциск, е този, в който той дава благословия на Великден, оказала се последната му в живота. След нея папата поздрави и вярващите от папамобила на същия площад, на който днес се отслужва заупокойната литургия за него, припомни кардиналът.

 

Погребението на папа Франциск
Погребението на папа Франциск Източник: Пресцентър на МС

Джовани Батиста Ре напомни и за подкрепата на папата за бежанците и мигрантите. "Жестовете и призивите на папа Франциск в подкрепа на бежанците и разселените хора бяха безбройни", каза той под аплодисментите на събралите се хора.

 

"Постоянна беше и неговата настойчивост да работи за бедните", добави кардиналът. Заяви, че е "знаменателно", това, че първото пътуване на папа Франциск е било до италианския остров Лампедуза, превърнал се в символ на миграционната трагедия и на хилядите удавили се в морето мигранти.

 

"Папата не спираше да отправя призиви за мир, да призовава за разум и за честни преговори, за да се намерят възможните решения", напомни още кардиналът. Той отбеляза, че папа Франциск е белязал със силната си личност управлението на Църквата, като е установил преки контакти с отделни лица и с народи, като е засвидетелствал желание да бъде близък до всички, като е отделял специално внимание на хората, които имат трудности, като не е щадял силите си, особено за онези, които са били изключени от останалите и беззащитни.

 

"Той следваше стъпките на своя Господ, Добрия пастир, който обичаше своето стадо до степен да даде собствения си живот за тях. И го направи със сила и спокойствие", заяви кардиналът.

 

"В духовно единство с целия християнски свят ние сме тук, многобройни, за да се молим за папа Франциск, за да може Бог да го посрещне в необятността на своята любов. Папа Франциск обичаше да завършва речите си и личните си срещи с думите: "Не забравяйте да се молите за мен", припомни кардиналът.

 

Той каза, че сега християнският свят се обръща към папата, който вече е на небето, за да го призове той да благослови Църквата, Рим, целия свят, както е направил миналата седмица от балкона на базиликата "Свети Петър" за Великден.

 

Траурната процесия
След като заупокойната литургия приключи ковчегът беше качен на папамобилът, на който беше монтирана специална открита платформа, за да може всеки да се сбогува с папа Франциск в последния му земен път.

 

След като премина по централни римски булеварди и покрай исторически обекти ковчегът беше докаран в базиликата "Санта Мария Маджоре" в центъра на Рим, където беше погребан, според волята му.

 

В ковчега на папа Франциск е бил поставен и документ, който е обобщавал живота му. "Той беше обикновен и много обичан пастор в своята епархия, който пътуваше с метро и автобус, живееше в обикновен апартамент и сам приготвяше вечерята си, защото се чувстваше като един от другите хора. От кардиналите, събрани на конклав след оттеглянето на Бенедикт Шестнадесети, той бе избран за папа на 13 март 2013 г. и прие името Франциск, защото по примера на светеца от Асизи искаше да се грижи преди всичко за най-бедните по света", се казва в документа, предаде италианската агенция АНСА.

 

"Винаги внимателен към последните и към онези, които са отхвърлени от обществото, веднага след като бе избран за папа, Франциск избра да живее в резиденцията "Санта Марта", защото не можеше без контакт с хората”, се допълва в текста. Припомня се и това, че папата е посещавал и затвори, в центрове за инвалиди или за лечение на наркомани, за да се среща с хората, настанени в тях.

 

В документа се отдава почит на неуморната всеотдайност на Франциск в полза на диалога с мюсюлманите и с представителите на други религии. "Когато се разпространи пандемията Ковид-19, вечерта на 27 март 2020 г. той искаше да се помоли сам на площад "Свети Петър" за човечеството, което беше уплашено и ранено от неизвестната болест", се казва още в текста.

 

В него се припомня и че последните години от понтификата на Франциск бяха белязани от многобройни призиви за мир и предупреждения за риск от Третата световна война, във връзка с конфликтите в Палестина, Израел, Ливан и Мианма.

 

В документа са изброени и трудовете на папа Франциск, в това число енцикликите, апостолическите насърчения и др. Снощи този документ беше запечатан в метална капсула и поставен в ковчега заедно с монети и възпоменателни медали, изсечени по време на понтификата на папа Франциск.

 

По време на церемонията лицето на папата беше покрито с бял копринен воал, а тялото му - поръсено със светена вода. В края на церемонията ковчегът беше запечатан с печатите на камерлинга на Ватикана, предаде БТА.

Още от "Светът"

Синът на заместник-директор на ЦРУ загинал като наемник в руската армия, сражавайки се срещу Украйна

Майка му Джулиан Глос е прекарала повече от 30 години в разузнаването и през февруари 2024 г. е назначена за заместник-директор на ЦРУ по цифровите иновации

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени