Тежък удар за Москва: Индия се отказа да купува повече руско оръжие

Санкциите и огромните загуби на руска техника в Украйна (броят на която наближава 20 000 унищожени единици) принудиха Делхи да преразгледа приоритетите си

Владимир Путин и Нарендра Моди
Владимир Путин и Нарендра Моди Източник: Пресслужба на Администрацията на президента на РФ

Индия радикално намали покупките си на руско оръжие - засега остават само доставките по стари договори и поддръжката на вече използваното оборудване. От това спечели основният противник на Москва - Съединените щати.

 

Индия е най-големият вносител на оръжие в света, а Русия е основният й доставчик още от съветско време. Но войната, отприщена от Владимир Путин, санкциите и огромните загуби на техника в Украйна ((броят на която  наближава  20 000 унищожени единици) принудиха Делхи да преразгледа приоритетите си. Индия рязко намали поръчките от Русия и купува все повече и повече от западни производители, съобщава Bloomberg, позовавайки се на официални лица.

 

Плановете на Индия и Русия за съвместно разработване и производство на хеликоптери и модерни изтребители бяха отложени преди време, казаха висши индийски служители, пряко запознати със ситуацията. Според тях предложението за наемане на атомна подводница от Русия за обучение на индийския екипаж също е малко вероятно да бъде реализирано, особено след като през октомври правителството реши самостоятелно да построи две атомни подводници.

 

Два военни кораба и батареи за противоракетна отбрана, поръчани преди войната в Украйна, са единствените стоки, които Индия е оставила да получи от Русия.


Делхи започна активно да намалява покупките през последните години. През 2009-2013 г., според Стокхолмския международен институт за изследване на мира (SIPRI), Русия представлява 76% от вноса на оръжие в Индия, докато през 2019-2023 г. тя е само 36%. Миналият петгодишен план е първият от 1960-1964 г., когато Русия (или СССР) представлява по-малко от половината индийски покупки.

 

Резервни части за оборудване в експлоатация ще бъдат закупени в Русия за десетилетия напред. Също така индийските фабрики се занимават със съвместно производство на ракети "Калашников" и автомати (въпреки че поради забавянето на доставката на комплекти за сглобяване на АК-203 от Русия, индийското министерство на отбраната беше принудено спешно да закупи 73 000 автомата от САЩ).

 

Руското оборудване е по-евтино от западното, но се нуждае от ремонт по-често, което го прави по-скъпо в дългосрочен план и не толкова желано за военните, каза друг високопоставен индийски служител пред Bloomberg.

 

"Индия постепенно преминава към западни оръжейни платформи, защото за военните това са по-удобните технологии", каза Анит Мукерджи, старши преподавател в Кралския колеж в Лондон, специализиран в отбраната и външната политика на Индия, цитиран от The Moscow Times.

"Освен това руският военно-промишлен комплекс вече може да придобива западни технологични компоненти само в заобикаляне на санкциите и е все по-зависим от Китай, основния съперник на Индия. Това допълнително обезкуражава Индия да си сътрудничи с Русия", добавя Мукерджи.

 

Според SIPRI Индия сега купува повече от западни компании и се опитва да произвежда оръжия самостоятелно с подкрепата на Вашингтон и Париж. В началото на годината тя закупи 26 изтребителя Rafale от Франция, а през октомври одобри сделка за закупуване на 31 дрона с голям обсег, произведени от американския отбранителен концерн General Atomics, за 3 милиарда долара.

 

По време на посещението на министър-председателя Нарендра Моди в Съединените щати през 2023 г. президентът Джо Байдън подписа споразумение, даващо право на General Electric да прехвърли технология за двигатели в Делхи, която ще се използва в индийски изтребители.

 

Споразумение между американската компания и Hindustan Aeronautics за съвместно производство на тези двигатели трябва да бъде подписано скоро, казаха индийски служители пред Bloomberg.

 

Според доклад на аналитичната служба на Конгреса на САЩ, от 2018 г. насам Индия е подписала договори за доставка на американски отбранителни продукти на стойност 20 милиарда долара.

Още от "Светът"

Президентът на Южна Корея обяви военно положение, парламентът и партиите са забранени (ВИДЕО)

Президентът нарече последните действия на опозицията, сред които искане за импийчмънт на ръководителя на Сметната палата и самостоятелно утвърждаване на бюджета, "заговор за бунт" и "очевидни антидържавни действия"

Прочетете повече прочетете повече

Рускините започнаха масово да търсят в интернет как да изпратят съпрузите си на война, след увеличаването на еднократнит

Очевиден е недостигът на желаещи да подпишат договори в количествата, от които се нуждаят военните, предвид сегашното ниво на загуби на руската армия и интензивността на военните действия

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени