The Guardian: САЩ и Великобритания разрешиха удари с далекобойни ракети по Русия, но не бързат да го обявяват

Джо Байдън по време на среща с британския премиер Киър Стармър е отхвърлил тезата, че използването от Украйна на ракети Storm Shadow за нанасяне на удари по цели в Русия е равносилно на влизане на НАТО във война с Москва

Ракети Storm Shadow и ATACMS
Ракети Storm Shadow и ATACMS Източник: УНИАН

САЩ и Великобритания вече решиха да позволят на Украйна да използва оръжията си за удари по руска територия, но все още не искат да обявяват официално това.

 

Според The Guardian, позовавайки се на британски служители, разполагането на ракети трябва да бъде част от по-широк план за прекратяване на пълномащабната война на Русия срещу Украйна.

 

Изданието също така отбелязва, че президентът на САЩ Джо Байдън по време на среща с британския премиер Киър Стармър е отхвърлил тезата, че използването от Украйна на ракети Storm Shadow за нанасяне на удари по цели в Русия е равносилно на влизане на НАТО във война с Москва.

 

Срещата на американския президент с британския премиер
Срещата на американския президент с британския премиер Източник: AP

Байдън каза, че не приема, че използването на западни ракети Storm Shadow от Украйна за бомбардиране на цели в Русия ще доведе до война на НАТО с Москва. На външнополитическа среща на върха в петък следобед Байдън заяви: "Мислите ми не са заети много с Владимир Путин".

 

Докато летеше за Вашингтон, Стармър обаче каза пред репортери: "Русия започна този конфликт. Русия незаконно нахлу в Украйна. Русия може да сложи край на този конфликт веднага. Украйна има право на самозащита".

 

Както отбелязва Джордж Барос, анализатор във вашингтонския Института за изследване на войната, в Русия, освен авиацията, има много важни цели, които въоръжените сили на Украйна могат да ударят със западни оръжия.

 

Крилатите ракети Storm Shadows са много ефективни за разрушаване на бункери, те могат да удрят складове за гориво, бази за ремонт и възстановяване на бронирана и друга техника, командни пунктове и други логистични центрове.

Още от "Светът"

Сенатът на САЩ също одобри законопроекта за публикуване на всички документи, свързани с Джефри Епстийн

Тръмп бе против публикуването на документите, имащи отношение към случая с осъдения за сексуални престъпления вече покоен финансист, но впоследствие промени позицията си на фона на обществения натиск

Прочетете повече прочетете повече

Доналд Туск: Двама украинци, работещи за руското разузнаване, са взривили жп линията в Полша

На 16 ноември в Полша беше повреден участък от железопътната линия, по която се движат влакове за Украйна. След инцидентите двамата заподозрени са избягали обратно в Беларус

Прочетете повече прочетете повече

Матю Уитакър: ЕС трябва да заеме по-агресивна позиция срещу Русия

Спецпредставителят на Тръмп в НАТО настоя, че страните от ЕС трябва да продължат с реализацията на плановете си за използване на замразени руски активи за финансиране на армията на Украйна

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени