The Hill: Сенатори-републиканци призовават Тръмп да спаси преговорите със Зеленски

Докато най-близките съюзници на Тръмп искат Зеленски да му се извини, други републиканци се опитват да деескалират ситуацията

Лиса Мърковски
Лиса Мърковски Източник: Getty Images

Сенатори-републиканци призовават президента на САЩ Доналд Тръмп да спаси преговорите с украинския президент Володимир Зеленски с надеждата да постигнат мирно споразумение, което ще спре руската агресия и евентуално ще даде на САЩ достъп до богатите полезни изкопаеми на Украйна, пише The Hill.

 

Те се надяват, че Тръмп и Зеленски могат да оставят назад напрегнатия разговор в Овалния кабинет, осъзнавайки, че продължаващата подкрепа на САЩ за Украйна е от решаващо значение за запазването на влиянието на Киев в мирните преговори с кремълския диктатор Владимир Путин.

 

"Няма съмнение, че именно Путин беше агресорът в Украйна и предприе брутална, непровокирана атака. Надявам се, че можем да постигнем справедлив и траен мир за Украйна, но не трябва да забравяме кой започна тази война", каза Сюзън Колинс, един от водещите републиканци по въпросите на националната сигурност, председател на сенатската комисия по бюджетни кредити.

 

Докато някои от най-близките съюзници на Тръмп искат Зеленски да се извини на президента, преди Украйна да получи допълнителна подкрепа от САЩ, други републиканци се опитват да смекчат нещата. Те разбират, че резултатът от мирните преговори може да има сериозни последици за лидерството на САЩ в НАТО и дългогодишната политика на сдържане на Русия.

 

"Просто се надявам, че те могат да върнат нещата в правия път и че всички ще удвоят усилията си. Това е историческа възможност да се подпише едно историческо споразумение", каза лидерът на републиканците в Сената Джон Тун.

 

Сенаторът-републиканец Лиса Мърковски остро разкритикува пренебрежителното отношение на Тръмп към Зеленски, като каза, че резките унизителни изявления на Тръмп и Ванс за Зеленски пред целия свят я оставят с "отвратително чувство".

Още от "Светът"

Отсъствието на Путин в Истанбул ще бъде "окончателен сигнал", че Москва не желае да спре войната, заяви Киев

Германия призова днес Русия да направи "решителна крачка" към мира в Украйна, два дни преди евентуалните руско-украински преговори в Истанбул

Прочетете повече прочетете повече

ФБР дава приоритет на работата по незаконните имигранти

На поредица от срещи агентите на ФБР са били уведомени по места, че ще трябва да започнат да отделят около една трета от времето си, за да помагат на администрацията на Тръмп да се справи с незаконната имиграция

Прочетете повече прочетете повече

Зеленски съобщи за ожесточени боеве по Донецкото и Курското направление

Президентът също така отбеляза, че подразделенията на Националната полиция на Украйна защитават страната на фронтовата линия: щурмовите бригади "Лиут" ("Ярост") и "Хижак" ("Хищник"), подразделенията на специалните сили КОРД и стрелковите батальони

Прочетете повече прочетете повече

Ръководителят на българите руски шпиони получи над 10 години затвор

Дясната му ръка Бисер Джамбазов - 10 години и 2 месеца. Катрин Иванова заради участие в 5 операции, включително в чужбина, с достатъчно ясна представа в какво се замесва и "ентусиазиран участник" - 9 години и 8 месеца плюс 15 месеца по второ обвинение. Остават присъдите за Ваня Габерова, Иван Стоянов и Тихомир Иванчев.

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени