The Telegraph: САЩ напускат мирните преговори с Иран без споразумение

Историческата среща между САЩ и Иран в Исламабад, която продължи почти 24 часа, завърши без резултат

Кушнер, Уиткоф, Ди Ванс
Кушнер, Уиткоф, Ди Ванс Източник: Reuters

Лошата новина е много по-лоша за Иран, отколкото за САЩ
Вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс обяви в неделя, че делегацията му напуска Пакистан, без да постигне споразумение с Иран след 21 часа разговори. Това заплашва крехкото двуседмично прекратяване на огъня, съобщава The Telegraph.

 

"Лошата новина е, че не сме постигнали споразумение и мисля, че това е много по-лоша новина за Иран, отколкото за Съединените американски щати", каза Ванс пред репортери след срещите. "Връщаме се в Съединените щати, без да сме постигнали консенсус. Ясно очертахме червените си линии", допълни той.

 

Ванс посочи недостатъците в процеса на преговори и отбеляза, че Иран е избрал да не приема американските условия, включително отказ от програмата си за ядрени оръжия. "Трябва да видим ясен ангажимент, че те няма да се стремят към ядрени оръжия или средства за бързото им изграждане", каза американският вицепрезидент. "Това е основната цел на президента на Съединените щати и това е, което се опитахме да постигнем в тези преговори", подчерта той.

 

Позицията на иранската страна

Иранската информационна агенция Тасним обясни, че "прекомерните" искания на САЩ са попречили на постигането на сделка. Преди речта на Ванс иранското правителство заяви, че диалогът ще продължи и технически експерти от двете страни ще обменят документи, отбелязаха медии.

 

Разговорите в Исламабад бяха първата директна среща между САЩ и Иран от повече от десетилетие и дискусията на най-високо ниво след Ислямската революция през 1979 г. По време на кратката пресконференция Ванс не спомена отварянето на Ормузкия проток, ключов пункт, през който преминават около 20% от световните енергийни доставки и който Иран блокира от началото на войната.

 

Цени, петрол, жертви

Конфликтът доведе до рязко покачване на световните цени на петрола и смъртта на хиляди хора. Делегацията на Ванс включваше специалния пратеник Стив Уиткоф и зетят на президента Доналд Тръмп, Джаред Кушнер. Ванс подчерта, че по време на разговорите е разговарял с Тръмп по телефона между шест и... дванадесет пъти. Иранският отбор беше представен от председателя на парламента Мохамад Багер Галибаф и министъра на външните работи Абас Аракчи.

Още от "Светът"

Астронавтите от Артемида II се завърнаха на Земята след пътуването си до Луната

Мисията "Артемис 2", която измина общо 694 392 мили, или 1 117 515 километра, бе първият тестов полет от поредицата мисии "Артемис", чиято цел е да върнат астронавти на повърхността на Луната, като се започне от 2028 г. 

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени