
През последните седмици Доналд Тръмп координира по-активно усилията си за постигане на мирно споразумение в Украйна с европейските държави, съобщи Bloomberg, цитирайки европейски служители. Ако Владимир Путин продължи да отлага преговорите, западните държави може съвместно да предприемат мерки за оказване на допълнителен натиск върху Русия.
Въпреки по-съгласуваните действия Тръмп не е показал толкова твърда позиция в публичните си изказвания, колкото представителите на европейските държави. В събота лидерите на Германия, Франция, Великобритания и Полша заминаха за Киев, за да изразят подкрепата си за Владимир Зеленски, и на практика поставиха ултиматум на Путин, като заявиха, че ще започнат да подготвят нови санкции в понеделник, ако Русия не спре да напада Украйна.
Тръмп подкрепи изявлението им и в частни разговори даде знак, че ще действа заедно с тях, дори ако се наложи да бъдат наложени допълнителни санкции, заяви пред Блумбърг европейски служител, запознат с въпроса.
Европейските лидери настояват Русия да спазва прекратяването на огъня от понеделник; ако нападенията продължат, тя ще бъде изправена пред силен отговор от страна на Европа и САЩ, заяви друг високопоставен европейски служител пред агенцията в неделя. САЩ напълно подкрепят тази позиция, добави той.
След като призова подкрепяните от САЩ европейци и Киев да се съгласят на 30-дневно прекратяване на огъня от 12 май, Путин предложи "без предварителни условия" да възобнови преговорите с Украйна в Истанбул. Все още не е оповестена информация за състава на руската делегация. Зеленски обаче взе решение да отлети за Истанбул за преговори с Русия на 15 май, след като Тръмп призова Киев да започне мирен диалог с Москва.
"Путин не иска да сключва споразумение за прекратяване на огъня, но иска да се срещнем в четвъртък в Турция, за да обсъдим евентуален край на кръвопролитието. Украйна трябва незабавно да се съгласи на това", написа Тръмп в своята социална мрежа "Truth Social".
Той заяви, че на срещата ще се изясни дали страните са готови да сключат мирно споразумение по принцип, а ако това не стане, "европейските лидери и Съединените щати ще знаят как стоят нещата и ще могат да предприемат съответните действия".
Съюзникът на Тръмп, американският сенатор Линдзи Греъм, заяви в началото на май, че и двете партии в Конгреса са подкрепили законопроект за налагане на тежки нови санкции срещу Русия, включително 500-процентни мита върху вноса от държави, които купуват руски петрол, петролни продукти, газ или уран.
Великобритания вече планира да обяви нови санкции в понеделник, заяви външният ѝ министър Дейвид Лами. Той ще направи това на среща в Лондон на министрите на сигурността от водещите европейски държави.