
Президентът на САЩ Доналд Тръмп нарече плановете на Илон Мъск да създаде нова политическа партия абсурдни и заяви, че милиардерът може да се забавлява с новия си проект, но Америка функционира най-добре в рамките на двупартийна система, предаде Ройтерс. Ден след като Мъск ескалира конфликта си с Тръмп и обяви създаването на нова политическа партия в САЩ, журналисти помолиха президента републиканец да коментира това развитие преди да се качи на борда на "Еър Форс Уан" в Мористаун, Ню Джърси, от където се връщаше във Вашингтон след посещение в близкия голф клуб.
"Мисля, че е абсурдно да се създава трета партия. Имаме огромен успех с Републиканската партия. Демократите са загубили посоката си, но винаги е имало двупартийна система и мисля, че създаването на трета партия само води до объркване", каза Тръмп пред репортерите. "Изглежда, че системата наистина е създадена за две партии. Третите партии никога не са работили, така че той може да се забавлява с това, но мисля, че е абсурдно", добави президентът.
Мъск обяви в събота, че създава партия "Америка" в отговор на законопроекта на Тръмп за намаляване на данъците и разходите, който според милиардера ще доведе страната до фалит. Мъск, който беше главен съветник на Тръмп по въпросите на съкращаването и преструктурирането на федералното правителство през първите няколко месеца от мандата му, заяви, че новата му партия ще се опита да свали от власт републиканските законодатели в Конгреса, които подкрепиха радикалната мярка, известна като "Големия и красив законопроект", на междинните избори през следващата година.
Министърът на финансите Скот Бесент заяви снощи пред Си Ен Ен, че управителните съвети на компаниите на Мъск – "Тесла" и "СпейсЕкс" – вероятно биха предпочели той да не се занимава с политика. "Предполагам, че управителните съвети не са харесали вчерашното (в събота) обявление и ще го насърчават да се концентрира върху бизнес дейностите си, а не върху политическите си дейности", заяви Бесент.
Мъск похарчи милиони долари, за да подкрепи кампанията за преизбиране на Тръмп през 2024 г. и за известно време редовно се появяваше до президента в Овалния кабинет на Белия дом и на други места, отбелязва Ройтерс. Разногласията им по отношение на законопроекта за разходите доведе до разрив, който Мъск се опита без успех да поправи.
Законопроектът, който намалява данъците и увеличава разходите за отбрана и гранична сигурност, беше приет миналата седмица и в двете камари на Конгреса на САЩ. Критиците твърдят, че той ще навреди на американската икономика, като значително увеличи федералния бюджетен дефицит.
Тръмп заяви, че Мъск е недоволен, защото мярката, която Тръмп подписа в петък, отнема кредитите за зелена енергия за електрическите автомобили на "Тесла". В отговор на критиките на Мъск президентът заплаши да отнеме милиарди долари, които "Тесла" и "СпейсЕкс" получават от държавни договори и субсидии.
Източник: БТА