Тръмп поиска оставките на редица високопоставени служители на ФБР

В противен случай ги чака уволнение

Доналд Тръмп
Доналд Тръмп Източник: Скрийншот видео кадър

Администрацията на американския президент Доналд Тръмп е поискала от редица високопоставени служители на Федералното бюро за разследване (ФБР) да подадат оставка или да се пенсионират, като в противен случай ги е заплашила с уволнение. Това съобщи телевизионният канал CBS, позовавайки се на три информирани източника.

 

Според източниците разместването засяга ръководството на ФБР в централата на агенцията във Вашингтон. Някои от служителите отговарят за ключови области - национална сигурност, престъпност и киберзаплахи. Източниците уточняват, че искането е свързано с текущия одит на ръководството на ФБР, иницииран от администрацията на Тръмп.

 

Каналът отбелязва, че кадровите решения са взети на фона на изслушванията в Сената за утвърждаване на кандидата на Тръмп за ръководител на ФБР - Каш Пател. Пател неотдавна се опита да разсее опасенията на конгресмените, че под негово ръководство Бюрото ще загуби своята независимост и ще започне разследвания срещу политически противници на новия държавен глава.

 

Той увери сенаторите, че каквито и да било мерки срещу служители на ФБР могат да бъдат предприети само при наличие на фактически и правни основания, като подчерта, че няма да предприема незаконни действия и ще действа изключително в рамките на закона. Той също така обеща, че ФБР няма да участва в политически мотивирани съдебни преследвания и няма да се превърне в инструмент за репресии.

 

Както припомня CBS, администрацията на Тръмп и преди е призовавала за подобни кадрови промени на върха на Министерството на правосъдието, особено в отделите за национална сигурност и прокуратурата.

Още от "Светът"

Подкрепата за Тръмп в провинциалните райони на САЩ намалява на фона на увеличаващите се цени на горивата и храните, сочи

Тази тенденция би могла на окаже влияние върху резултата, който Републиканската партия на Тръмп ще постигне по време на междинните избори през ноември, където тя ще трябва да защитава несигурното си мнозинство в американския Конгрес

Прочетете повече прочетете повече

С фокусиране върху вътрешната сигурност ХДС се готви за ключовите избори в източната германска провинция Саксония-Анхалт

Кандидатът на ХДС за премиер на Саксония-Анхалт Свен Шулце е изправен пред сериозно предизвикателство от страна на антиимигрантската АзГ и изостава според социологическите проучвания

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени