Тръмп заяви, че е дискутирал въпроса за край на войната в Украйна с Путин

Договорихме се, че екипите незабавно ще започнат преговори, заяви още Тръмп

Путин и Тръмп
Путин и Тръмп Източник: РИА Новости

Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че е дискутирал въпроса за  край на войната в Украйна с руския президент Владимир Путин, предадоха световните агенции. В пост в социалната си медия "Трут соушъл" Тръмп разказа, че в телефонен разговор с Путин той е говорил относно започване на преговори незабавно за край на войната в Украйна.

 

"Ние също така се съгласихме нашите екипи да започнат незабавно преговори и ние ще започнем това, като се обадим на президента на Украйна Володимир Зеленски, за да го информираме за разговора", заяви Тръмп. После в поста си той пояснява, че той ще обади на Зеленски.

 

"Ние искаме да сложим край на смъртта на милиони хора, свързана с войната Русия/Украйна", заяви още Тръмп в социалната си мрежа, визирайки разговора си с Путин. Тръмп също така заяви, че с Путин е обсъждал и темата за Близкия изток, въпросите, свързани с изкуствения интелект, със силата на долара и други теми.

 

Президентът на САЩ определи разговора си с Путин като продължителен и много продуктивен. "Съгласихме се да работим заедно, в тясно сътрудничество, в това число и като направим посещения в нашите две страни", написа Тръмп в "Трут соушъл".

 

Той каза, че заедно с Путин е говорил за силите на страните им и за голямата полза, която би имало един ден от съвместната работа. Тръмп също така благодари на Путин за времето, отделено за този телефонен разговор и за освобождаването на американеца Марк Фогъл, задържан в Русия.

 

Преговорният екип от страна на Вашингтон ще бъде съставен от държавния секретар Марко Рубио, директора на ЦРУ Джон Ратклиф, съветника по национала сигурност Майкъл Уолц и специалния пратеник на президента на САЩ Стив Уитков. "Ние ще започнем с обаждане до президента на Украйна Володимир Зеленски. Нещо, които ще направя сега", посочи още Тръмп.

Още от "Светът"

Володимир Зеленски нарече обявеното от Русия великденско примирие "нов опит на Путин да си играе с човешките животи"

В момента в цяла Украйна звучат сирени за въздушна тревога. В 17:15 ч. в небето ни са засечени руски бойни дронове, заяви украинският президент

Прочетете повече прочетете повече

Тръмп предупреди, че САЩ може да се откажат да посредничат между Киев и Москва

Ако по някаква причина една от двете страни направи нещата прекалено трудни, ще кажем: "Вие сте глупаци, това е безсмислено", и просто ще се откажем, заяви Тръмп пред репортери в Белия дом

Прочетете повече прочетете повече

САЩ предлагат на Путин облекчаване на санкциите, недопускане на Украйна в НАТО и контрол над завладените украински терит

Предварителният план все още не е обсъден с Украйна, която обаче се е съгласила на прекратяване на огъня, ако Кремъл даде подобно съгласие, заявиха събеседниците пред Bloomberg

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени