Турция ратифицира членството на Финландия в НАТО

Междувременно кандидатурата на Швеция за присъединяване към алианса остана висяща, тъй като Турция и Унгария се въздържаха да ѝ дадат зелена светлина, въпреки че изразиха подкрепа за разширяването на НАТО

НАТО
НАТО Източник: NATO

Турският парламент ратифицира молбата на Финландия за присъединяване към НАТО и по този начин премахна последното препятствие пред дълго отлаганото присъединяване на скандинавската държава към западния военен съюз, съобщи АП.

Решението си парламентът взе в четвъртък. Всички 276 присъстващи депутати гласуваха в подкрепа на кандидатурата на Финландия дни, след като унгарският парламент също одобри присъединяването на Хелзинки.

"Това ще направи цялото семейство на НАТО по-силно и по-безопасно", написа в Twitter генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг, приветствайки действията на Турция.

Разтревожени от руската инвазия в Украйна преди година, Финландия и Швеция изоставиха десетилетната си политика на необвързаност и подадоха молба за присъединяване към алианса.

За приемането на нови членове в 30-членния алианс се изисква пълно единодушие, а Турция и Унгария бяха последните две членки на НАТО, които ратифицираха присъединяването на Финландия.

 

Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг приветства ратифицирането от турския парламент на членството на Финландия в пакта, като каза, че това ще направи "семейството на НАТО по-силно и по-безопасно", предаде Франс прес. "Приветствам гласуването" на турския парламент "за завършване на ратификацията на членството на Финландия. Това ще направи цялото семейство на НАТО по-силно и по-безопасно", написа генералният секретар на пакта в Туитър.

 

Междувременно кандидатурата на Швеция за присъединяване към алианса остана висяща, тъй като Турция и Унгария се въздържаха да ѝ дадат зелена светлина, въпреки че изразиха подкрепа за разширяването на НАТО.

 

Правителството на Турция обвинява Швеция, че е твърде снизходителна към групи, които смята за терористични организации и заплахи за сигурността, включително войнстващи кюрдски групи и хора, свързани с опита за преврат през 2016 г.

 

Неотдавна Турция се разгневи от поредица демонстрации в Швеция, включително от протест на антиислямски активист, който изгори Корана пред турското посолство.

 

Правителството на Унгария твърди, че някои шведски политици са направили подигравателни изявления за състоянието на унгарската демокрация и са изиграли активна роля в осигуряването на замразяването на милиарди средства от Европейския съюз заради предполагаеми нарушения на принципите на правовата държава и демокрацията.

 

Турски официални лица заявиха, че за разлика от Швеция, Финландия е изпълнила задълженията си по меморандума, подписан миналата година, в който двете страни се ангажираха да се справят с опасенията за сигурността на Турция.

 

"Като член на НАТО, ние естествено имахме някои очаквания и искания по отношение на проблемите на сигурността на нашата страна - заяви в парламента преди гласуването Акиф Кагатай Килич, депутат от управляващата партия на президента Реджеп Тайип Ердоган. - Бих искал да подчертая конкретните стъпки и тяхното изпълнение от страна на Финландия, които подкрепиха и оформиха решението, което вземаме тук".

 

Килич добави: "Наясно съм, че има много хора, които ни наблюдават от Финландия. ... Можем да им кажем: "Добре дошли в НАТО".

 

Някои опозиционни партии критикуваха позицията на турското правителство спрямо двете скандинавски държави.

"За съжаление (управляващата партия на Ердоган) превърна правото на вето върху кандидатурите за членство на Финландия и Швеция в инструмент за изнудване и заплаха. Ние не одобряваме това - коментира Хисар Озсой, депутат от прокюрдската партия. - Считаме, че процесът на договаряне (за оказване на натиск за) екстрадирането на кюрдски писатели дисиденти, политици и журналисти ... е грозен, неправилен и незаконен".

 

Запитан по-рано тази седмица за членството на Швеция в НАТО, Ердоган заяви пред репортери: "Има някои неща, които очакваме от тях. Те трябва първо да бъдат изпълнени".

 

Швеция, която направи конституционни промени, за да приеме по-строги закони за борба с тероризма, изрази надежда, че ще може да се присъедини преди срещата на върха на НАТО през юли във Вилнюс, Литва.

Още от "Светът"

Израелски удари в ивицата Газа през изминалото денонощие са причинили смъртта на близо 30 палестинци

Войната в ивицата Газа започна на 7 октомври 2023 г., когато ислямисткото движение "Хамас" извърши изненадващо трансгранично нападение срещу израелска територия

Прочетете повече прочетете повече

"Джерусалем пост": Катар е представил на Израел и "Хамас" предложение за примирие, основано на плана на Стив Уиткоф

В същото време министърът по стратегическите въпроси на Израел Рон Дермер е провел разговори с висши американски служители относно идеи за прекратяване на конфликта в ивицата Газа и планиране на следвоенния период

Прочетете повече прочетете повече

Върховният съд на Полша потвърди резултатите от президентските избори въпреки многобройни оспорвания

Подкрепеният от опозиционната партия "Право и справедливост" (ПиС) историк Карол Навроцки спечели втория тур на президентските избори в Полша на 1 юни с 50,89 процента от гласовете

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени