Украинският ГЩ нарече "фалшива" информацията, че нейни части са обкръжени в Курска област

По-рано Тръмп написа в своята социална мрежа "Трут соушъл", че "настойчиво е поискал" от руския президент Владимир Путин "да пощади живота" на обкръжените украински военнослужещи

Украински военни
Украински военни Източник: Facebook

Генералният щаб на украинската армия заяви днес в социалната мрежа "Фейсбук", че информациите, в които са твърди, че украински части са предполагаемо "обкръжени" от врага в руската Курска област, са неверни и са изфабрикувани от руснаците за политически цели, предаде Укринформ.

 

"Информациите, в които се твърди, че врагът предполагаемо е "обкръжил" украински части в Курска област, са "фалшиви" и са разпространявани от руснаците за политически цели, за да се нагнети напрежение върху Украйна и нейните партньори. Ситуацията не се е променила значително в последните 24 часа. Бойните акции в оперативната зона на Курската войскова група продължават", се казва в изявлението.

 

 

Генщабът отбеляза, че украинските сили са се прегрупирали и са се изтеглили на по-благоприятни позиции, като продължават да изпълняват мисиите си в Курска област.

 

"Нашите военнослужещи отблъскват настъпателните действия на врага и нанасят ефективен огневи щети с всички видове оръжия. От началото на настоящия ден имаше 13 бойни действия в Курския сектор. Няма опасност от обкръжаване", заключава генералният щаб, цитиран от Укринформ.

 

Американският президент Доналд Тръмп написа в своята социална мрежа "Трут соушъл", че "настойчиво е поискал" от руския президент Владимир Путин "да пощади живота" на обкръжените украински военнослужещи, за да се избегне "ужасно клане, каквото не е имало от Втората световна война насам".

Още от "Светът"

"Шпигел": Готвят Урсула фон дер Лайен за президент на Германия

Сред възможните кандидати са също председателят на Бундестага Юлия Клекнер, министърът по въпросите на семейството Карин Прин и председателят на Баварския ландтаг (парламента на Свободната земя Бавария) Илзе Айгнер

Прочетете повече прочетете повече

Джей Ди Ванс се излага за пореден път - според него "Русия направи значителни отстъпки относно войната в Украйна"

Днес в интервю за руската държавна телевизия руският външен министър Сергей Лавров обвини западните страни, че се опитват "да попречат" на мирните преговори за Украйна

Прочетете повече прочетете повече

Норвегия ще достави на Украйна системи за противовъздушна отбрана на стойност близо 700 милиона долара

Заедно с Германия ще гарантираме, че Украйна ще получи ефективни системи за противовъздушна отбрана, посочи в изявление норвежкият премиер Юнас Гар Стьоре

Прочетете повече прочетете повече

Опозиционен лидер призова Нетаняху да сформират ново правителство, което да освободи израелските заложници, държани от "

През юли две ортодоксални израелска партии се оттеглиха от кабинета на Бенямин Нетаняху, с което коалицията му вече няма абсолютно парламентарно мнозинство и е зависима от гласовете на своите крайни десни съюзници

Прочетете повече прочетете повече

Пийт Хегсет уволни директора на разузнавателната служба

През юни 2025 г. американските медии публикуваха доклад на разузнавателното управление на МО на САЩ, в който се твърдеше, че американските удари по Иран не са успели да унищожат основите на иранската ядрена програма

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени