Украинският президент подписа закони за удължаване на военното положение и мобилизация в Украйна

Срокът се удължава с 90 дни от 9 май

Володимир Зеленски
Володимир Зеленски Източник: Прессекретариат на Президента на Украйна

Володимир Зеленски подписа закони за удължаване на военното положение и общата мобилизация в Украйна за 90 дни, считано от 9 май. Според информация на уебсайта на Върховната Рада Зеленски е подписал законите на 18 април. На 16 април Върховната Рада гласува за 15-ти път за удължаване на тези режими.

 

Зеленски, чийто президентски мандат изтече официално на 20 май миналата година, внесе съответните законопроекти в украинския парламент на 15 април. В същия ден бившият президент на страната Петро Порошенко (включен от Rosfinmonitoring в списъка на лицата, замесени в екстремистка дейност или тероризъм) изрази недоумение от факта, че Зеленски е инициирал удължаването предварително - месец преди края на текущия режими и го обвини в узурпиране на властта.

 

Поради военното положение в страната не се провеждат парламентарни и президентски избори. Напоследък обаче украинските медии многократно предполагаха, че на фона на преговорите за разрешаване на конфликта с участието на Съединените щати, военното положение и общата мобилизация може да не бъдат удължени този път и се предполага, че изборите могат да се проведат това лято.

Още от "Светът"

Застреляха бившия съветник на Янукович Андрей Портнов, обвинен в държавна измяна от Украйна

Портнов беше включен и в списъка на лицата, засегнати от така наречения закон "Магнитски", който включва високопоставени служители, замесени в нарушения на правата на човека и мащабна корупция

Прочетете повече прочетете повече

Доналд Тръмп обяви изграждането в САЩ на щит за противоракетна отбрана "Златен купол" на стойност $175 милиарда

$175 млрд. е предварителната официална оценка на стойността на програмата, но Бюджетната служба на Конгреса на САЩ изчисли, че само космическият компонент на "Златния купол" може да струва $524 млрд. за 20 години

Прочетете повече прочетете повече

ЕС одобри новите санкции срещу Русия; датата за влизането им в сила ще бъде определена допълнително

ЕС налага ограничителни мерки срещу "Сургутнефтегаз" и над 45 руски дружества и граждани, които осигуряват дронове, оръжия, боеприпаси, военно оборудване и логистична подкрепа за руските войски

Прочетете повече прочетете повече

Управляващият в Португалия дясноцентристки Демократичен съюз спечели парламентарните избори, но не успя да си осигури мн

Очаква се Демократичният съюз да формира правителство на малцинството в условията на рязкото нарастване на подкрепата за крайнодясна популистка партия "Стига!"

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени