Украинският президент уволни началника на държавната служба за охрана и смени командващия специалните части

На мястото на полковник Сергий Лупанчук ще бъде назначен бригаден генерал Олександър Трепак

Володимир Зеленски
Володимир Зеленски Източник: Прессекретариат на Президента на Украйна

Президентът на Украйна Володимир Зеленски уволни началника на държавната служба за охрана, чиито служители бяха отговорни за опита за покушение срещу президента тази седмица. Зеленски издаде указ за уволнението на Сергий Руд, в който не се посочва кой ще го замени.

 

Припомняме, че Службата за сигурност на Украйна (СБУ) съобщи тази седмица, че е заловила двама мъже, полковници от националната гвардия, обвинени в заговор за убийството на Зеленски, и други висши служители.

 

Освен това Зеленски смени командващия специалните сили на страната, които действат в окупираните от Москва територии. Това е втората смяна на ръководителя на подразделението в рамките на половин година.

 

На мястото на полковник Сергий Лупанчук ще бъде назначен бригаден генерал Олександър Трепак. В двата указа на украинския президент, публикувани на неговия сайт, не се дава обяснение за този ход.

 

От 2014 г. насам Трепак участва активно в отбранителните операции в Източна Украйна срещу подкрепяните от Русия сепаратисти. Той участва в ръководенето на настъплението за отблъскване на руското нападение срещу летището в Донецк - една от най-големите операции тогава, отбелязва Ройтерс. Командната верига на украинските военни е променяна постъпателно на различни равнища от февруари, когато Зеленски замени своя главнокомандващ Валерий Залужний с тогавашния командващ сухопътните войски Олександър Сирски.

Още от "Светът"

Британската министърка на вътрешните работи готви "радикални промени" в системата за предоставяне на убежище

Британското вътрешно министерство определя мерките за затягане на контрола върху предоставянето на убежище като най-мащабната подобна реформа в съвременната история

Прочетете повече прочетете повече

Американският президент Доналд Тръмп заяви, че вероятно ще внесе съдебен иск срещу Би Би Си следващата седмица в САЩ

Би Би Си, която призна, че монтажът на речта на Тръмп е бил плод на "грешна преценка", изпрати в четвъртък лично извинение на американския президент, но заяви, че той няма правно основание да съди медията

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени