Украинците окупираха 20 населени места в руската Курска област и започнаха да копаят окопи

Руснаците в паника, ситуацията рязко се влошава, тръбят Z-кореспонденти

Украински военни
Украински военни Източник: Telegram

Внезапното нахлуване на украинската армия в руската Курска област продължава да се разширява. Руските войски не успяват да изтласкат въоръжените сили на Украйна от региона, въпреки обещанията за предстоящо "поражение", които началникът на Генералния щаб Валерий Герасимов даде на диктатора Путин. В четвъртък най-малко 20 населени места в Курска област вече са под контрола на въоръжените сили на Украйна, изцяло или частично, а окупираната от тях територия надхвърли 400 кв.км.

 

 

ВСУ започнаха да издигат укрепления близо до Суджа, който бе завзета ден преди това, копаят окопи и запонири, пише военният командир Юрий Котенок. Разгръщат се взводни и ротни крепости за малки групи, а бронирана техника продължават да пристига от Украйна през границата, посочва той.

 

Украински военни
Украински военни Източник: УНИАН

"Ситуацията продължава да се влошава", казва руският военен блогър Юрий Подоляка. Според него въоръжените сили на Украйна са успели да се закрепят в Ивница, а боевете са се преместили към населеното място Кромски Бики, от което по права линия до Курската атомна електроцентрала остават само 30 км.

 

 

Въоръжените сили на Украйна се придвижват към Лгов, административен център с население от почти 20 хиляди души, пишат Z-военните кореспонденти. Както отбелязва Telegram каналът "Два майора", хората масово напускат града с коли, образувайки дълги задръствания по тесни селски пътища.

 

 

Според Z-каналите в Telegram, тази вечер боевете се водят в района на Мартиновка, Снагости, както и в Коренево, ключова крепост, от която руските войски успяха да отблъснат въоръжените сили на Украйна през деня. "Украинските формирования, облечени в руски униформи и като използват граждански медицински транспорт, превземат позиции и контролно-пропускателни пунктове на ВС на РФ", пише каналът "Два Майора". Според него въоръжените сили на Украйна се възползват от проблеми с комуникацията и координацията в руската армия. Те заемат жилищни сгради, оборудват позиции и пунктове за временно настаняване на персонала.

 

Руското разузнаване е знаело за най-голямото от началото на войната нахлуване на въоръжените сили на Украйна поне от две седмици, каза източник, близък до Кремъл, пред Bloomberg. Според него предупреждението е било пренебрегнато от началника на Генералния щаб Валери Герасимов, който от своя страна не е донесъл информацията на Владимир Путин. Търпението на Кремъл към Герасимов се изчерпва, но Путин едва ли ще се осмели да го уволни, каза източникът пред Bloomberg.

Още от "Светът"

Близо година след началото на президентския си мандат, Тръмп разкритикува Байдън в обръщението си към нацията, на фона н

Обръщението даде възможност на президента да засегне проблема с разходите за живот на хората, който републиканецът Тръмп често отминава като измислица на демократите

Прочетете повече прочетете повече

Канцлерът Мерц: Западни войски в Украйна могат да отвърнат на руски атаки след примирие

По-рано полският премиер Доналд Туск заяви, че американските преговарящи са дали ново обещание. За първи път те са казали, че ще отговорят с военни средства, ако Русия наруши мирно споразумение

Прочетете повече прочетете повече

ЕК: Авоарите на Русия ще останат блокирани, докато тя не спре войната и не изплати репарации на Украйна

Никой от нас не бива да бъде шокиран от това, което другите казват за Европа. Но нека заявя следното – това не би било първият път, когато предположенията за Европа се оказват остарели, подчерта Фон дер Лайен

Прочетете повече прочетете повече

Politico: Тръмп притиска страните от ЕС да не използват замразените руски активи за финансиране на Украйна

Европейският съвет тази седмица трябва постигне осезаеми резултати по въпроса за финансирането на Украйна и да защити ЕС, в чиято политика по този въпрос Белият дом се опитва да се намеси с всички сили, пише изданието

Прочетете повече прочетете повече

Фон дер Лайен: Новата ера на европейска енергийна независимост от Русия е факт и трябва да бъде необратима

Тази година направихме за европейската отбрана толкова, колкото за предишните десет години, подчерта ръководителката на Европейската комисия

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени