Украйна и Русия официално потвърдиха за постигнатите споразумения за частично спиране на огъня

Украинският президент Зеленски се противопостави на всяко "отслабване" на международните санкции срещу Русия

Володимир Зеленски
Володимир Зеленски Източник: Скрийншот/Facebook

Украинският президент Володимир Зеленски обяви официално, че са постигнати споразумения за спиране на огъня в Черно море и срещу енергийната инфраструктура, които влизат в сила незабавно от днес, и че той ще настоява за още оръжия и санкции за Русия пред американския си колега Доналд Тръмп, ако Москва наруши споразумението, предаде Ройтерс.

 

По-рано днес САЩ съобщиха, че са постигнали отделни споразумения с Киев и Москва да осигурят безопасно корабоплаване в Черно море и да наложат забрана за удари срещу енергийни съоръжения в двете страни. "Ако Русия наруши това (споразумение), тогава имам директно искане към президента Тръмп. Ако те нарушат, (и) има доказателства за това – ние ще поискаме санкции, ще поискаме оръжия и т. н.", каза Зеленски пред журналисти по време на пресконференция в Киев.

 

Той обаче се противопостави на всяко "отслабване" на международните санкции срещу Русия, след като Вашингтон заяви, че е готов да помогне на Москва да улесни достъпа до световните пазари за руски селскостопански и торови продукти.

 

"Смятаме, че това е отслабване на позицията и отслабване на санкциите", каза той. Тази възможност не е "в нашия дневен ред, американската страна я повдигна" по време на преговорите в Рияд, добави украинският президент. Зеленски каза освен това, че Киев и Вашингтон са съгласни за въвличане на трети страни в наблюдението дали споразуменията за прекратяване на огъня се спазват, предаде Франс прес.

 

"Това не е лошо нещо, например, някои в Европа, или например Турция, могат да бъдат включени в ситуацията по море и може би някои от Близкия изток относно въпросите, вързани с енергетиката", каза Зеленски.

 

Днес украинският президент повдигна и въпроса за това кои страни са готови да участват в миротворчески контингент в Украйна, предаде Франс прес. Той каза, че това ще е целта на срещата на върха за Украйна, предвидена за четвъртък в Лондон.

 

"Нашата задача се изразява в това да успеем да разберем кой е готов да приложи гаранции" относно изпращането на военен контингент, каза Зеленски. Русия от своя страна също потвърди, че Москва е приела споразумението за частично примирие, обявено по-рано днес от Белия дом.

 

Кремъл обаче уточни, че то ще влезе в сила едва след "премахването" на ограниченията за износа на руски селскостопански продукти. Москва и Вашингтон приветстват усилията на трети страни в подкрепа на споразуменията за Украйна, заяви още Кремъл, цитиран от Франс прес. Това приветствие дойде обаче в момент, в който европейските страни остават на този етап встрани от дискусиите за Украйна, отбелязва агенцията.

Още от "Светът"

Администрацията на Тръмп е отменила прекратяването на безвъзмездните средства за Радио "Свободна Европа"

Този ход последва решението на съдия от окръжния съд на САЩ във вторник, което  постави временна пауза върху на заповедта за прекратяване на финансирането

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени