Украйна и Русия възобновиха преговорите за спиране на ударите по обекти от енергийната си инфраструктура

Отказът на Русия и Украйна да удрят по енергийната инфраструктура на противниковата страна може да бъде първата стъпка към прекратяване на горещата фаза на войната

Руски ракетни удари срещу украинска енергийна инфраструктура
Руски ракетни удари срещу украинска енергийна инфраструктура Източник: Telegram

Украйна и Русия, с посредничеството на Катар, възобновиха преговорите за спиране на ударите по енергийната инфраструктура на другата страна, съобщиха информирани източници пред Financial Times.

 

"Има много ранни преговори за възможно рестартиране (на преговорите, бел. ред.)", каза дипломат, запознат със ситуацията. Според високопоставени украински служители Киев иска да се върне към споразумението, което беше почти постигнато преди нахлуването на въоръжените сили на Украйна (ВСУ) в Курска област.

 

Те отбелязаха, че през последните седмици Москва и Киев вече са намалили честотата на атаките срещу енергийната инфраструктура на другата страна като част от споразумение между специалните служби на двете страни.

 

Руският президент Владимир Путин обаче едва ли ще се съгласи на сделка, докато руските войски не изтласкат украинските войски от Курска област, където контролират около 600 квадратни километра територия, каза бивш високопоставен служител на Кремъл.

 

"Докато (украинците, бел. ред.) тъпчат земята в Курск, Путин ще удари енергийната инфраструктура на (украинския президент Володимир, бел. ред.) Зеленски", каза източникът на FT.

 

За да упражни натиск и да убеди руските власти да преговарят, Украйна планира да продължи да нанася удари по петролните рафинерии, каза високопоставен украински служител. Според него, в допълнение към атаките с дронове, Киев "няма значителни лостове за (принуда на руснаците, бел. ред.) да преговарят".

 

Според FT през есента на 2023 г. Киев и Москва вече са сключили "негласно споразумение" да не нанасят удари по енергийните съоръжения на другия. В резултат на това Русия се въздържа от мащабни атаки (подобни на тези, които се случиха през 2022-2023 г.) срещу енергийната инфраструктура на Украйна миналата зима. Но поради началото на нападенията с дронове срещу петролните рафинерии, Кремъл смята тези споразумения за нарушени, казаха източници на изданието.

 

В отговор на атаките с дронове Русия засили ракетните удари с голям обсег по украинския енергиен сектор. През септември Зеленски заяви, че руската армия е унищожила всички топлоелектрически централи и значителна част от капацитета на водноелектрическите централи. Според него енергийната система на страната е разрушена на 80% и милиони украинци може да останат без отопление през предстоящата зима.

 

По-рано Зеленски заяви, че отказът на Русия и Украйна да удрят по енергийната инфраструктура на противниковата страна може да бъде първата стъпка към прекратяване на горещата фаза на войната. Това също ще покаже, че Москва е готова да прекрати военните действия, подчерта украинският президент.

Още от "Светът"

Казусът със страховитите германски ракети Taurus се обръща - в Бундестага се оформя мнозинство за изпращането им в Украй

Според лидера на парламентарната фракция на СвДП Кристиан Дюр, Германия трябва да последва примера на САЩ, като позволи удари с голям обсег срещу Русия

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени