
Украйна започва да анализира евентуален отказ от щатския долар като референтна валута и преминаване към еврото като част от политиката за задълбочаване на връзките с Европа и членството в Европейския съюз (ЕС), коментира пред Ройтрес гуверньорът на Украинската централна банка Андрий Пишний.
ЕС увеличава подкрепата си за Украйна на фона на видимото отдръпване на САЩ, коментира още Пишний и допълва, че сред мотивите за пренасочване към еврото е още и волатилността на пазарите и фрагментацията на глобалната търговия.
Украйна въведе своята национална валута – гривната, през 1996 година и използва долара като референтна валута. Веднага след военната инвазия на Русия през февруари 2022 г. централната банка наложи капиталов контрол и фиксира стойността на гривната спрямо щатския долар. По-късно обаче се наложи да девалвира националната валута заради финансовите дисбаланси.
Смяната на референтната валута е сложна и продължителна работа, коментира сега пред Ройтерс гуверньорът на централната банка на Украйна. Той отбелязва, че доларът продължава да е водеща валута на пазара, но трансакциите, деноминирани в евро, започват да се увеличават, макар "и засега с умерен темп".
Украйна води преговори за членство в ЕС и дори има очаквания, че може да се присъедини през 2030 година, благодарение на реформите, които успя да направи, дори и в условията на пълномащабната война. В Киев се надяват на инвестиции за възстановяване на икономиката след края на войната.
За това беше подписано споразумение за създаването на фонда, в който се събират средства от експлоатацията на природните богатства. Текстът трябва да бъде ратифициран днес (8 май) от Върховната Рада, а депутати дори от опозиционните партии признават, че документът няма нищо общо с първите варианти и е от полза и за двете страни.
Източник: Investor.bg