Украйна съобщи за близо 3 хиляди нарушения на великденското прекратяване на огъня от страна на Русия

Украинските действия ще продължат да бъдат с огледален характер: ще отговаряме на мълчанието с мълчание, нашите удари ще бъде за защита от руски удари, заяви украинският президент

Украински военни
Украински военни Източник: УНИАН

Въоръжените сили на Украйна преброиха близо 3 хиляди нарушения от страна на Русия на обявеното от самата нея прекратяване на огъня по случай Великден, обяви рано днес украинският президент Володимир Зеленски, цитиран от Ройтерс. Зеленски написа в Telegram, че са регистрирани 2935 нарушения на примирието, което изтече в полунощ.

 

"Украинските действия ще продължат да бъдат с огледален характер: ще отговаряме на мълчанието с мълчание, нашите удари ще бъде за защита от руски удари", даде да се разбере той. Украинските военновъздушни сили междувременно обявиха, цитирани от Укринформ, че са засекли руски разузнавателни дронове над северната Сумска област. Агенцията съобщи по-рано за 86 сражения между украински и руски войски вчера.

 

Директорът на Центъра за противодействие на дезинформацията към Съвета за национална сигурност и отбрана на Украйна Андрий Коваленко коментира, че руската информационна операция, целяща да обвини Украйна, че е нарушила "прекратяването на огъня", се е провалила, предаде още Укринформ.

 

"Самата Русия не се придържаше към обявеното от нея прекратяване на огъня и на места използва ситуацията, за да се подготви за евентуални нови щурмови действия, и продължи боевете в ключови райони", обобщи Коваленко.

 

Той отбеляза, че ако Москва наистина е искала да сложи край на войната, то като за начало е можело великденското примирие да бъде удължено с 30 дни. "И, разбира се, предложението на президента на Украйна Володимир Зеленски за спиране на ударите по цивилни с ракети и дронове с голям обсег е много подходящо", посочи Коваленко.

 

Той каза още, че скоро ще стане ясно дали Русия наистина иска да сложи край на войната. "Засега това не е ясно", добави Коваленко. Снощи и двете страни в конфликта отново се обвиниха в нарушаване на великденското прекратяване на огъня.

Още от "Светът"

Два руски военни самолета навлязоха за кратко във въздушното пространство на натовския член Литва

В отговор на това испански изтребители "Юрофайтър Тайфун" от въздушните сили за наблюдение на НАТО в района на Балтийско море са излетели бързо и продължават да патрулират района

Прочетете повече прочетете повече

Премиерът Желязков: България полага максимални усилия за защита на външните граници на ЕС и борбата с каналджийството

Разговорът се състоя преди днешното заседание на Европейския съвет и събра европейски лидери за обсъждане на общите предизвикателства, свързани с управлението на миграционните процеси, защитата на външните граници на ЕС и задълбочаването на партньорството с трети държави

Прочетете повече прочетете повече

Премиерът Желязков на Срещата на върха на "Берлинския процес": Съвместните проекти за по-добра свързаност допринасят за

Министър-председателят посочи, че като държава-членка на ЕС и съюзник в НАТО, разположена на предната линия, България е твърдо ангажирана с противодействието на споделените заплахи, които засягат Югоизточна Европа

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени