Украйна свали 3 руски хеликоптера Ка-52 (всеки по $16 млн.) за денонощие

В обръщението си в понеделник президентът Володимир Зеленски отбеляза 8 месеца от началото на войната и заяви, че за толкова кратко време Киев е разбил втората по сила армия в света

Ка-52 ("Алигатор")
Ка-52 ("Алигатор") Източник: МО на РФ

Украинските войски в Херсонска област са свалили късно в понеделник руски ударен хеликоптер Ка-52. Той е бил третият от началото на деня. Това са съобщили от командването на ВВС на Украйна, цитирани от Укринформ.

 

"На 24 октомври около 21:30 ч. в Бериславски район на Херсонска област подразделение на Херсонската зенитно-ракетна бригада на командването на ВВС "Юг" свали третия за денонощието руски хеликоптер Ка-52", се казва в доклада.

От командването на ВВС не изключват вертолетът да е с двигатели, произведени от украински производител.

 

 

Както беше съобщено по-рано, на 24 октомври украинските сили в Херсонска област само за половин час свалиха два руски щурмови хеликоптера Ка-52.

 

На 23 октомври Службата за сигурност на Украйна задържа президента на АО "Мотор Сич" Вячеслав Богуслаев и главния ръководител на външноикономическия отдел на компанията по обвинения в сътрудничество и подпомагане и съучастие с държавата-агресор. Според записите на подслушаните разговори на Богуслаев с руските му колеги, компанията изглежда е продавала на Русия двигателите за военни хеликоптери въпреки продължаващата руска агресия срещу Украйна.

 

В обръщението си в понеделник президентът Володимир Зеленски отбеляза 8 месеца от началото на войната и заяви, че за толкова кратко време Киев е разбил втората по сила армия в света.

 

"Какво беше постигнато през това време? Ние защитихме независимостта на нашата държава - и Русия не може да промени това. Стъпка по стъпка ние освобождаваме украинска земя. Сега Донбас, Харковска област и Херсонска област са в новините. Но Запорожка област и Крим също ще бъдат там: ще дойде време - и цяла Украйна ще бъде свободна", каза Зеленски.

 

"Те се молят за нещо в Иран, опитват се да изтръгнат нещо от западните нации - измислят разни глупости за Украйна. Руският потенциал се пилее за война срещу нашата страна и целия свободен свят. Някога имаше газово влияние - това е вече го няма. Преди имаше военно влияние - то се изпарява. Преди имаше политическа тежест - сега е изолация. Преди имаше идеологически амбиции - сега е просто отвращение", каза Зеленски.

 

Той добави, че това е много важна промяна в конфигурацията в тази част на Евразия: колкото повече от потенциала Русия загуби сега, толкова повече реална свобода ще получат всички народи както около Русия, така и в нейните граници. Украйна ще бъде първа.

Още от "Светът"

Доналд Тръмп потвърди: Американските въоръжени сили са започнали военна операция срещу Иран

Нашата цел е да защитим американския народ, като елиминираме непосредствените заплахи от иранския режим, една злобна група от много корави, ужасни хора, каза президентът във видео, споделено в социалните мрежи

Прочетете повече прочетете повече

Евродепутати поискаха мерки срещу несправедливи такси за деца в самолетите

От ЕК припомнят, че авиопревозвачите са задължени да спазват правилата за авиационна безопасност, но за тяхното прилагане не може да се изисква допълнително заплащане от пътниците

Прочетете повече прочетете повече

Хърватският премиер Андрей Пленкович заяви, че страната му е готова да осигури доставки на петрол за Унгария и Словакия

По думите му Адриатическият петролопровод може да транспортира до 15 милиона тона петрол годишно – количество, достатъчно, за да покрие напълно нуждите на Унгария и Словакия

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени