Унгария на Орбан с териториални претенции към цялото Закарпатие - било "традиционно унгарско"

Будапеща се позовава на преброяването от 2001 г.

Украинското Закарпатие
Украинското Закарпатие Източник: Pinterest

Унгария настоява Украйна да признае цялата територия на Закарпатието за "традиционно унгарска". Изданието "Европейска правда" публикува исканията на Будапеща за защита на правата на националните малцинства, които бяха предадени на Киев още през януари. Според журналисти основният и най-спорен момент е бил определянето на места със специално ниво на гаранции за правата на унгарците.

 

В украинското законодателство за такива места се приемат райони "със значителен брой" представители на малцинствата (от 15%) и с "традиционно" малцинствено пребиваване (от 10% през последните 100 години).

Унгария обаче иска Украйна да признае всички селища на Закарпатието за "традиционно унгарски", включително тези, в които унгарците не са живели.

 

Те се ръководят от преброяването през 2001 г., но оттогава броят на унгарците, живеещи в Закарпатието, е намалял почти наполовина, твърдят журналисти.

 

Будапеща също иска Украйна да премахне правилото за 10%, което ще позволи признаването на места, където някога са живели представители на националното малцинство, като "унгарска територия". Те настояват този процес да бъде автоматичен.

 

Украинската Закарпатска област
Украинската Закарпатска област Източник: Yandex

 

Още от "Светът"

Тръмп каза, че ще обяви Ормузкия поток за "територия на САЩ"

Тръмп се обърна към американците, които "плащат малко повече за бензин" заради войната като заяви, че това е цената, за да се гарантира, че "една много лоша страна" няма да се сдобие с ядрено оръжие

Прочетете повече прочетете повече

Украински оператори на дронове "унищожиха" цяла американска бригада по време на учения в Германия

Украинските оператори на дронове са "унищожили" американските бронетранспортьори толкова бързо, че е трябвало да бъдат "възкресени", т.е. отново въведени в атаката, за да могат ученията да продължат

Прочетете повече прочетете повече

WSJ: Тръмп е бил готов да приключи войната с Иран и без ядрено споразумение

Според събеседниците на изданието всички опити на САЩ за бързо излизане от войната са се сблъскали с усложнения, когато Иран е поставил безкомпромисни искания за възобновяване на корабоплаването

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени