Урсула фон дер Лайен: Приех оставката на Мария Габриел като еврокомисар

Бих искала да благодаря на Мария Габриел за нейната служба като комисар по въпросите на иновациите, научните изследвания, културата, образованието и младежта, тя допринесе много

Урсула фон дер Лайен
Урсула фон дер Лайен Източник: Twitter

Урсула фон дер Лайен е приела оставката на Мария Габриел като еврокомисар. Това стана ясно от изявление на председателя на ЕК. "Комисар Мария Габриел ме информира, че днес тя ще се яви пред президента на Република България, за да получи институционален мандат за сформиране на правителство. Поради това тя подаде оставка като член на колегиума на членовете на Комисията. Приех оставката ѝ", обяви Фон дер Лайен.

 

Вижте останалата част от изявлението на шефката на ЕК:

"Бих искала да благодаря на Мария Габриел за нейната служба като комисар по въпросите на иновациите, научните изследвания, културата, образованието и младежта. В продължение на три години и половина в тази си роля тя допринесе много за постигането на напредък по приоритетите на Комисията в тази област. Благодарна съм по-специално на комисар Габриел за отличното изпълнение на нашата водеща иновационна програма "Хоризонт Европа", за силния тласък на иновациите и стартиращите предприятия чрез Европейския съвет по иновациите и за личния ѝ ангажимент за успеха на Европейската година на младежта.

Бих искала също така да благодаря на комисар Габриел за нейния конструктивен и приятелски принос към работата на Колегията на членовете на Комисията като цяло.

Пожелавам на Мария Габриел всичко най-добро и съм уверена, че нейният европейски опит в този и в предишния колегиум на членовете на Комисията ще бъде полезен за България.

Считано от този момент, изпълнителният заместник-председател Маргрете Вестегер и заместник-председателят Маргаритис Схинас поемат отговорност за ресора на комисар Габриел. Изпълнителният заместник-председател Вестегер ще отговаря за иновациите и научните изследвания, а заместник-председателят Схинас ще отговаря за образованието, културата и младежта".

Още от "Светът"

Путин и Уиткоф говориха над 4 часа в Санкт Петербург за Украйна

Най-бързият начин да се постигне прекратяване на огъня в Украйна е да се подкрепи стратегия, която да предостави на Русия собствеността върху четири източноукраински региона, които тя се опита да анексира незаконно през 2022 г., каза Уиткоф

Прочетете повече прочетете повече

Премиерът Желязков на Анталийския форум: България е активен участник в инициативите за засилване на възпиращите и отбран

Инвестицията в сигурността на Черноморския регион е инвестиция в сигурността на евроатлантическата зона, категоричен беше Желязков

Прочетете повече прочетете повече

Американски съд не позволи на Тръмп да отнеме временния легален статут на хиляди мигранти

Междувременно американският Върховен съд потвърди заповед на по-ниско инстанционен съд, изискваща администрацията на Тръмп да улесни връщането в САЩ на гражданин на Салвадор, когото правителството във Вашингтон погрешка е депортирало в родината му

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени